Bilder Samling Samiska Tennföremål 1900-tal (13st)
Samling samiska föremål tillverkade av tenn bestående av halsband, skål, kåsor, tårtspade & skedar.
Olika tillverkare & årtal.
Längd skål: 19,5 cm
Längd största kåsan: 15 cm
Konditionsrapport: Mindre repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Collection Sami Pewter Objects from the 20th century (13 pcs)
Collection of Sami objects made of pewter consisting of necklaces, bowls, bowls, cake shovels & spoons.
Different manufacturers & years.
Bowl length: 19.5 cm
Length of largest cup: 15 cm
Condition report: Minor scratches & age-based wear, No other remarks.
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 3 timmar 43 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 3 timmar 44 minuter
Slutar om 3 timmar 45 minuter