Bilder Mats Petter Sjaggo Skedar Sameslöjd (2 st)
Arjeplog, född 1988
Tillverkade av graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerade: MPS 2009 och 2012
Höjd: 10-11 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Mats Petter Sjaggo Spoons Sami craft (2 pcs)
Arjeplog, born 1988
Made of engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MPS 2009 and 2012
Height: 10-11 cm
Condition report: No remarks
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 5 timmar 20 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 5 timmar 21 minuter
Slutar om 5 timmar 22 minuter