Auktioner Belysning Golvlampa art deco 1930/40-tal

Bilder Golvlampa art deco 1930/40-tal

Golvlampa art deco 1930/40-tal

Värdering: 1 200 SEK

Troligen tillverkad av Böhlmarks lampfabrik
Stomme i patinerad mässing med justerbar arm och skärm i textil
Gjuten lampfot

Höjd: 149 cm

Konditionsrapport: Ej funktionstestad, mindre bruks, och åldersbaserat slitage, märken och repor, mindre stötskador på fot och stomme, inga övriga anmärkningar

Floor lamp art deco 1930s/40s

Probably manufactured by Böhlmark's lamp factory
Frame in patinated brass with adjustable arm and later textile screen
Molded lamp base

Height: 149 cm

Condition report: Not functionally tested, minor use, and age-based wear, marks and scratches, minor impact damage to foot and frame, no other remarks

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 6 timmar 25 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 6 timmar 26 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 6 timmar 27 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 6 timmar 28 minuter