Auktioner Keramik & Porslin Rörstrand saltkar majolika omkring 1900 (2 st)

Bilder Rörstrand saltkar majolika omkring 1900 (2 st)

Rörstrand saltkar majolika omkring 1900 (2 st)

1000 SEK

Värdering: 1 200 SEK

Ett par saltkar i tennglaserat stengods föreställande snäcka och fisk Märkt i godset: Rörstrand ZY / otydlig märkning Höjd: 11 cm Längd: 14 cm Konditionsrapport: Inga anmärkningar

Rörstrand majolica salt pan 19th/20th century (2 pcs)

A pair of salt vessels in tin-glazed stoneware depicting a shell and fish Marked in the goods: Rörstrand ZY / unclear marking Height: 11 cm Length: 14 cm Condition report: No remarks

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 3 timmar 15 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 3 timmar 16 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 3 timmar 17 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 3 timmar 18 minuter