Bilder Terrin Kina Qianlong 1700-tal
Kinesisk terrin med lock & handtag. Handmålad dekor i underglasyrblått föreställande hus & landskap. Saknar märkning men tillverkad under Qianlong dynastin (1711-1799) Troligtvis för export till den europeiska marknaden. Längd: 28 cm Höjd c.a: 21 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Terrine China Qianlong from the 18th century Chinese terrine with lid & handle. Hand-painted decor in underglaze blue depicting houses & landscapes. Missing markings but made during the Qianlong Dynasty (1711-1799) Probably for export to the European market. Length: 28 cm Height approx.: 21 cm Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Värdering: 14 000 SEK
Högsta bud:Bud: 18 500 SEK