Auktioner Orientaliskt Terrin Kina Qianlong 1700-tal

Bilder Terrin Kina Qianlong 1700-tal

Terrin Kina Qianlong 1700-tal

1800 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Kinesisk terrin med lock & handtag. Handmålad dekor i underglasyrblått föreställande hus & landskap. Saknar märkning men tillverkad under Qianlong dynastin (1711-1799) Troligtvis för export till den europeiska marknaden. Längd: 28 cm Höjd c.a: 21 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Terrine China Qianlong from the 18th century Chinese terrine with lid & handle. Hand-painted decor in underglaze blue depicting houses & landscapes. Missing markings but made during the Qianlong Dynasty (1711-1799) Probably for export to the European market. Length: 28 cm Height approx.: 21 cm Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.

Oljemålning G B Sabbatino, Signerad, mansporträtt. Olja på duk, 51x40, oramad

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Matta orientalisk, Figural, 131x206 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

ZENITH, smyckesur, 18k vitguld, Zenith, 1900-talets mitt, tot vikt ca 40 g

Värdering: 14 000

Bud: 18 500 SEK

Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Signerad, vita hus. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm

Värdering: -

Bud: 150 SEK