Auktioner Glas Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal

Bilder Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal

Bertil Vallien Kosta Boda Skulptur Unik 1900-tal

5000 SEK

Värdering: 8 000 SEK

Konstnär född: 1938

Skulptur av sandgjuten glasmassa i polykroma färger.
Monterad på ställning av metall.

Signerad: Kosta Boda 8BVAUN989/50 Unique samt B. Vallien

Totalhöjd:
Höjd glasskulptur: 30,5 cm.

Konditionsrapport: Inga anmärkningar.

Bertil Vallien Kosta Boda Sculpture Unique

Artist born: 1938

Sculpture of sand-cast glass mass in polychrome colours.

Mounted on a metal stand.

Signed: Kosta Boda 8BVAUN989/50 Unique and B. Vallien

Total height:

Height of glass sculpture: 30.5 cm.

Condition report: No remarks.

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 4 timmar 42 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 4 timmar 42 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 4 timmar 44 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 4 timmar 44 minuter