Bilder Skål & Fat Celadon Kina 1900-tal (2st)
Skål & fat tillverkade i Kina med dekor föreställande ornament & växtlighet.
Troligtvis tillverkade under 1900-talets första hälft.
Diametermått fat: 26 cm
Diametermått skål: 20 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Chinese Bowl & Dish Celadon from the 20th century (2pcs)
Bowl & saucer made in China with decor depicting ornaments & vegetation.
Probably manufactured in the first half of the 20th century.
Dish diameter: 26 cm
Bowl diameter measurement: 20 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering: 5 000 SEK
Högsta bud:Bud: 3 400 SEK
Slutar om 27 minuter