Auktioner BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft

Bilder BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft

BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft

3800 SEK

Värdering: 7 000 SEK

Snidat trä, förgyllt och bronserat samt förgylld brons, i form av örn på klot och eldslådor, med utbredda vingar uppbärande urhus, rektangulär sockel, vitemaljerad urtavla märkt "Eduard Engelbrechten, Stockholm" med ram av förgylld brons, pendel medföljer, höjd 40 cm

BORDSLAMPA, Copenhagen Hi-lights A/S

Värdering: -

Bud: 500 SEK

Södermanland

Slutar om 2 timmar 38 minuter

JENS QUISTGAARD (1919-2008), ishink

Värdering: -

Bud: 300 SEK

Södermanland

Slutar om 2 timmar 38 minuter

GEORG JENSEN, juldekorationer, 7 st

Värdering: -

Bud: 800 SEK

Södermanland

Slutar om 2 timmar 38 minuter

GEORG JENSEN, juldekorationer, 8 st

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Södermanland

Slutar om 2 timmar 38 minuter