Bilder BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft
Snidat trä, förgyllt och bronserat samt förgylld brons, i form av örn på klot och eldslådor, med utbredda vingar uppbärande urhus, rektangulär sockel, vitemaljerad urtavla märkt "Eduard Engelbrechten, Stockholm" med ram av förgylld brons, pendel medföljer, höjd 40 cm
Slutar om 2 timmar 38 minuter
Slutar om 2 timmar 38 minuter
Slutar om 2 timmar 38 minuter