Bilder 4st stolar Sjuan 3107 Fritz Hansen Arne Jacobsen
Klassiska stolar från Fritz Hansen. Modellen heter Sjuan och formgavs av Arne Jacobsen 1955. Sjuan är Fritz Hansens överlägset mest sålda stol.
Sits och ryggstöd är gjorda i ett formpressat stycke som består av nio lager fanér som formpressats till sin rätta form över ånga. Lackade i ljusgrått. Förkromade stålben. Staplingsbara. Etikettmärkt.
Obetydligt slitage. Men enstaka repor kan förekomma.
Värdering: 7 000 SEK
Högsta bud:Bud: 5 800 SEK
Slutar om 5 timmar 41 minuter
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 300 SEK
Slutar om 5 timmar 43 minuter
Slutar om 5 timmar 45 minuter