Bilder Tekanna Kina
Tekanna Kina
Qianlong 1736-1795, blåvit underglasyrdekor, motiv av landskap, dubbelhandtag med fästen i relief, spår av förgyllning, höjd 13, bredd 23 (en mindre nagg bredvid locket mot handtaget)