Auktioner Orientaliskt Tekanna Kina

Bilder Tekanna Kina

Tekanna Kina

2300 SEK

Värdering: 200 SEK

Qianlong 1736-1795, blåvit underglasyrdekor, motiv av landskap, dubbelhandtag med fästen i relief, spår av förgyllning, höjd 13, bredd 23 (en mindre nagg bredvid locket mot handtaget)

Auktionskammaren i Vätterbygden

Lillgatan 28
554 51 Jönköping

info@auktionskammaren.se
Tel: 036-35 14 60, 070-444 36 89