Auktionshus
- Alla auktionshus
- Ake Auktioner
- Arvika Auktionsverk AB
- Auktionera
- Auktionshuset Helander
- Auktionshuset Metropol
- Auktionskammaren i Vätterbygden
- BNA AB
- Budverket
- Conap Auktioner
- Dalarnas Auktionsbyrå AB
- Dyrgripen Handelshus AB
- Farmarauktioner Sverige AB
- Frimärkshuset Skandinavisk Filateli AB
- Göteborgs Auktionskammare
- Haraldssons Auktioner AB
- Holmängens Auktionshall
- Järnforsens Auktionshall
- Kanonauktioner
- Karljohan Auktioner AB
- Karlssons Auktioner AB
- Laholms Auktioner
- Luleå Auktionsverk
- Markus Auktioner AB
- Munkedal Auktioner
- Olséns Auktioner
- Probus Auktioner AB
- Rekomo Auctions
- Rodenauktioner AB
- Sikö Auktioner
- Snapphane Auktioner
- Sydklippet auktioner
- Upplands Auktionsverk
- Västra Auktionsverket AB
- Ystads auktioner
- Åmåls Auktioner AB
Produkter
Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 20/250. Färglitografi, bildmått: 26x90 cm, yttermått inklusive ram: 39x101 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 900 SEK
Slutar om 18 timmar 57 minuter
Serigrafi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 96/100, daterad 1983, Nocturn. Silkscreen, Silkscreen, bildmått: 50x80 cm, yttermått inklusive ram: 73x103 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 000 SEK
Slutar om 19 timmar 43 minuter
Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Tank chair, modell 400,1940-tal, stomme i björklaminat, omklädd. Bredd: 77 cm. Höjd: 65 cm. Djup: 77 cm, sitthöjd 37 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 20 500 SEK
Slutar om 20 timmar 25 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 14 500 SEK
Slutar om 20 timmar 38 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 500 SEK
Slutar om 21 timmar 38 minuter
Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbres/De två träden, kallbrons. Signerad Gudmar. Höjd: 27 cm inklusive sockel i sten
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 15 000 SEK
Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), Sverige. Sandviks hus II. Signerad, daterad 1967. Olja på pannå, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 43x55 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 19 500 SEK
Slutar om 21 timmar 46 minuter
Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, blomdekor. Diameter: 26 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Slutar om 18 timmar 49 minuter
Ytterfoder 3 + 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg & Rörstrand, vitglaserat stengods. Diameter: 10-21, höjd: 9,5-19 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 100 SEK
Oljemålning Sture Ekengren (1918-1996), Sverige. Hedarna Björkliden. Signerad. Olja på duk, 55x68 cm, yttermått inklusive ram: 72x81 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 18 timmar 50 minuter
Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Barn. Signerad. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 97x81 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 900 SEK
Oljemålning Masimiliano Luseti, Signerad, Hamnmotiv. Olja på pannå, 39x79 cm, yttermått inklusive ram: 51x91 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 450 SEK
Slutar om 18 timmar 51 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Vrigstads Kristalhytta, Unik -86. Höjd: 15 cm. Diameter: 18 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 900 SEK
Slutar om 18 timmar 52 minuter
Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Delvis kolorerad. Signerad, numrerad 115/125, bladets mått: 44x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Caramba, Kosta Boda. Glas. Diameter: 12 cm. Höjd: 21 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Färglitografier 3 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiörer. Signerade, yttermått inklusive ram: 80x82 - 71x80 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 18 timmar 53 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Fat Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Flygsfors, Coquille, Rocka signerad Flygsfors -56. Längd: 21 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 450 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 450 SEK
Slutar om 18 timmar 54 minuter
Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Delvis kolorerad. Signerad, numrerad 115/125. Bladets mått: 45x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 500 SEK
Slutar om 18 timmar 55 minuter
Färglitografi Annika von Hausswolff (f. 1967), Sverige. Komposition. Signerad och numrerad 12/50, daterad, 2017, Färglitografi, bildmått: 47,5x67,5. Bladets mått 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 4 800 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 300 SEK
Litografiskt blad Efter Elias Martin, Stockholm sett från Mose-Backe. Bildmått: 48x71 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm. Ej signerad
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 18 timmar 56 minuter
Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 357/760, daterad -76,77x106 cm, yttermått inklusive ram: 91x120 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 150 SEK
Färglitografi Rafaele de Rosa. Signerad, numrerad 97/120. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 300 SEK
Textil Josef Frank (1885-1967), Österrike. (gardin), Under Ekvatorn, för Firma Svenskt Tenn. Längd: 125 cm, höjd: 247 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 100 SEK
Slutar om 18 timmar 58 minuter
Blandteknik Oidentifierad konstnär. Soldat, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm. Ej signerad
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 450 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Pojke med ryggsäck. Höjd: 19,5 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 100 SEK
Slutar om 18 timmar 59 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 40x79 cm, yttermått inklusive ram: 47x87 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 300 SEK
Slutar om 19 timmar
Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Sommarklädd, knäsittande flicka. Höjd: 17,5 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 150 SEK
Slutar om 19 timmar
Slutar om 19 timmar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 800 SEK
Slutar om 19 timmar 1 minut
Cigarettetui 2 st, silver, Sverige, England, Vikt: 260 g. Längd: 9,5-11,5 cm, djup: 1-2 cm, höjd: 8-9 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 700 SEK
Slutar om 19 timmar 1 minut
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 19 timmar 1 minut
Slutar om 19 timmar 2 minuter