Produkter

Sökning:
Samtliga kategorier
158st objekt

Serigrafi Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Guild Hall, East Hampton, 1974, ej signerad, Silkscreen, reproduktion efter målningen Landscape, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 81x86,5

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1700-tal, Porträtt, osignerad. Duk. 77x 63 cm, yttermått inklusive ram: 96x83 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Salongsgrupp 3 delar, Louis Xvi-stil. Längd: 126 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Värdering: -

Bud: 2 400 SEK

Slutar om 13 dagar

Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Isbjörn. Längd: 22 cm. Höjd: 16 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 13 dagar

Fåtölj + pall, Ekornes, skinn

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Hörnvitrinskåp Karl Johan, björk. Höjd: 202 cm, nyckel

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Spegel + konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm

Värdering: -

Bud: 3 800 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

Värdering: -

Bud: 9 800 SEK

Slutar om 6 dagar

Värdering: -

Bud: 2 400 SEK

Slutar om 13 dagar

Färglitografi Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, numrerad 11/47, daterad -83, Stureplan. Färglitografi, bildmått: 65x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, brons. Signerad. Längd: 11 cm, höjd: 9 cm

Värdering: -

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Uppställning av brännvinsflaskor och tilltugg, Monogramsignerad. Olja på pannå, 62x41 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm

Värdering: -

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja på duk, ej signerad, intygad a tergo, sterbhusstämpel och signatur, yttermått inklusive ram: 71x56

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Rullklaffsekretär mahogny, 1800-tal. Bredd: 122 cm, djup: 55 cm, höjd: 115 cm, nyckel

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, daterad 72, Arctic Endeavour Halifax. NS. Akvarell, bildmått: 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x62 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 13 dagar

Skålfat Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad. Stengods, på järnställning. 58x60 cm. Höjd: 12-63 cm

Värdering: -

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 6 dagar

Stol Afrikana

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Etsningar 5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerad. Bildmått: 13,5x15 - 17x29. Oramade lösa blad

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Signerad, Blått novemberland. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Skulptur Herend, Ungern, flicka, porslin. Höjd: 37 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Byrå NK Nordiska Kompaniet. Rödbetsad furu med beslag av mässing. Brickmärkt Verkstäder, Nyköping. Bredd: 100 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 86 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Karmstol Rokoko

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Gammal dam. Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Clubfåtöljer Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 92 cm, djup: 85 ca, sitthöjd 41 cm, höjd: 70 ca

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Karmstolar Ett par, Barockstil, sits och rygg i rotting

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Matta Orientalisk, Kelim, Afghan, 84x298 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x30 cm, yttermått inklusive ram: 81x50 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 21 cm

Värdering: -

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 13 dagar

Skål Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. 7,5x6,5, höjd: 4 cm

Värdering: -

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 13 dagar

Vaser + ljusstake, 3 delar, Bertil Vallien & Ulrica hydman Vallien, Chateau, Flower & Rio. Höjd: 12-28,5

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Soffbord nutida, diameter: 78, höjd: 45 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Salongsbord med klaffar, 1800-tal. Bredd: 97+ 2x30. Djup: 69 cm, höjd: 70 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Litografi Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 124/150. Bladets mått: 54x39cm, oramad

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Malmkrona 1800-tal. Höjd: ca 55 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Halsband med hänge Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g. Längd: 37 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Värdering: -

Bud: 9 800 SEK

Slutar om 6 dagar

Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Skänk 1800-tals replica, (nutida), SELVA Spanien. Bredd: 90 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 140 cm, nyckel

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Litografier 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade ej numrerade, yttermått inklusive ram: 40x53 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad, Valörspel. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Skål på fot Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Diameter: 36 cm, höjd: 12 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Soffa röd velourklädsel. Längd: 205 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 75 cm, sitthöjd: ca 38 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Grafiska blad i bok Yxlon 84, bland annat Bertil Almlöf, Eva Stockhaus mfl, med kassett. Ej signerad, oramad, 10x10-31,5x42

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 75/200, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fjordmotiv. Signerad. Olja på duk, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 37x43

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 6 dagar

Sybord mahogny, 1800-tal. Diameter: 47 cm, höjd: 77 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Matta Orientalisk, 158x188 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, daterad 1917, Stilleben. Olja på duk, 80x80 cm, yttermått inklusive ram: 94x94 cm

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Percy Currall Pace. Signerad, Vagn. Olja på pannå, 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Golvlampfot mässing, Cottex, ledad ställbar arm. Höjd: 133 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Slutar om 6 dagar

Parti smycken diverse

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Parti smycken diverse

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, Surrea. Höjd: 25,5 cm

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 13 dagar

Bestick 88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva. Längd: 23 cm, 28 gafflar längd: 21 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar