Produkter

Sökning:
Samtliga kategorier
669st objekt

Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 20/250. Färglitografi, bildmått: 26x90 cm, yttermått inklusive ram: 39x101 cm

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 18 timmar 57 minuter

Serigrafi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 96/100, daterad 1983, Nocturn. Silkscreen, Silkscreen, bildmått: 50x80 cm, yttermått inklusive ram: 73x103 cm

Värdering: -

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 19 timmar 43 minuter

Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Tank chair, modell 400,1940-tal, stomme i björklaminat, omklädd. Bredd: 77 cm. Höjd: 65 cm. Djup: 77 cm, sitthöjd 37 cm

Värdering: -

Bud: 20 500 SEK

Slutar om 20 timmar 25 minuter

Matservis 47 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17,5-23,5

Värdering: -

Bud: 14 500 SEK

Slutar om 20 timmar 38 minuter

Terrin med lock, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Längd: 24 cm. Diameter: 22 cm

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 21 timmar 38 minuter

Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbres/De två träden, kallbrons. Signerad Gudmar. Höjd: 27 cm inklusive sockel i sten

Värdering: -

Bud: 15 000 SEK

Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), Sverige. Sandviks hus II. Signerad, daterad 1967. Olja på pannå, 38x53 cm, yttermått inklusive ram: 43x55 cm

Värdering: -

Bud: 19 500 SEK

Slutar om 21 timmar 46 minuter

Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, blomdekor. Diameter: 26 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Slutar om 18 timmar 49 minuter

Ytterfoder 3 + 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg & Rörstrand, vitglaserat stengods. Diameter: 10-21, höjd: 9,5-19 cm

Värdering: -

Bud: 1 100 SEK

Oljemålning Sture Ekengren (1918-1996), Sverige. Hedarna Björkliden. Signerad. Olja på duk, 55x68 cm, yttermått inklusive ram: 72x81 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 18 timmar 50 minuter

Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Barn. Signerad. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 97x81 cm

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Trädgårdsstolar 4 st, smide

Värdering: -

Bud: 200 SEK

Skrivbordsstol England, Skinn

Värdering: -

Bud: 1 100 SEK

Oljemålning Masimiliano Luseti, Signerad, Hamnmotiv. Olja på pannå, 39x79 cm, yttermått inklusive ram: 51x91 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Slutar om 18 timmar 51 minuter

Matta orientalisk, Silkesinslag, 125x178 cm

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Sparbössor 5 st, Keramik, bland annat Normans-Motala. Höjd: 12-29 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Vrigstads Kristalhytta, Unik -86. Höjd: 15 cm. Diameter: 18 cm

Värdering: -

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 18 timmar 52 minuter

Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Delvis kolorerad. Signerad, numrerad 115/125, bladets mått: 44x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Caramba, Kosta Boda. Glas. Diameter: 12 cm. Höjd: 21 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Färglitografier 3 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiörer. Signerade, yttermått inklusive ram: 80x82 - 71x80 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 18 timmar 53 minuter

Skulpturer 2 st, bland annat Paul Hoff, Fåglar, Keramik, Längd: 22-30 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Tekoppar med fat, 6 st, Gefle, Gul Fox

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Fat Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Flygsfors, Coquille, Rocka signerad Flygsfors -56. Längd: 21 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Skulpturer 3 st, Royal Copenhagen, barn. Höjd: 13. 5 - 21 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Väggarmaturer ett par, mässing. Höjd: 120 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Matta Orientalisk, Keshan, 246x360 cm

Värdering: -

Bud: 4 200 SEK

Slutar om 18 timmar 54 minuter

Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Delvis kolorerad. Signerad, numrerad 115/125. Bladets mått: 45x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Trädgårdsurnor ett par, metall, på sockel. Höjd: 58 cm, djup: 36 cm

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Mat / kaffeservis 65 del ca, omärkt

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Takarmatur med prismor. Diameter: ca 40 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Slutar om 18 timmar 55 minuter

Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 75 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Färglitografi Annika von Hausswolff (f. 1967), Sverige. Komposition. Signerad och numrerad 12/50, daterad, 2017, Färglitografi, bildmått: 47,5x67,5. Bladets mått 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm

Värdering: -

Bud: 4 800 SEK

Bricka Koppar. Diameter: 60 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Skålar på fot, 5 st, Porslin, Signe Persson_Melin, Boda Nova. Höjd: 10 cm, diameter: 10,5 cm

Värdering: -

Bud: 300 SEK

Litografiskt blad Efter Elias Martin, Stockholm sett från Mose-Backe. Bildmått: 48x71 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm. Ej signerad

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Takarmatur Metall & prismor. Höjd: 55 cm, diameter: 65 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 18 timmar 56 minuter

Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 357/760, daterad -76,77x106 cm, yttermått inklusive ram: 91x120 cm

Värdering: -

Bud: 150 SEK

Väggur Leija, Stockholm, omkring 1900. Höjd: 83 cm

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Vas Kina, Blåvit. Höjd: 22,5 cm

Värdering: -

Bud: 1 000 SEK

Färglitografi Rafaele de Rosa. Signerad, numrerad 97/120. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Mockakoppar 13 delar, koppar med fat + skål, Arabia

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Karaffer 5 st, glas och pressglas, två med etsad dekor. Höjd: 26-39 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Krokar + dörrkläpp, 11 delar, Smide, längd. 3,5-4 cm. Djup: 5,5-8 cm, höjd: 4-16 cm

Värdering: -

Bud: 300 SEK

Textil Josef Frank (1885-1967), Österrike. (gardin), Under Ekvatorn, för Firma Svenskt Tenn. Längd: 125 cm, höjd: 247 cm

Värdering: -

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 18 timmar 58 minuter

Blandteknik Oidentifierad konstnär. Soldat, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm. Ej signerad

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Gravyr Medaljong, Wences Princeps Kavnitz Rietberg, yttermått inklusive ram: 50x50 cm

Värdering: -

Bud: 100 SEK

Matbord Superellips, Bruno Mathsson/Piet Hein. Värnamo. Bredd: 160 cm, djup: 115 cm, höjd: 72 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Fåtöljer ett par, Kina, med marmorplattor

Värdering: -

Bud: 3 800 SEK

Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Pojke med ryggsäck. Höjd: 19,5 cm

Värdering: -

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 18 timmar 59 minuter

Skåp Rokokostil, Tapet. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 161 cm, nyckel

Värdering: -

Bud: 700 SEK

Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 40x79 cm, yttermått inklusive ram: 47x87 cm

Värdering: -

Bud: 300 SEK

Kandelaber mässing. Höjd: 48 cm

Värdering: -

Bud: 700 SEK

Slutar om 19 timmar

Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Sommarklädd, knäsittande flicka. Höjd: 17,5 cm

Värdering: -

Bud: 150 SEK

Slutar om 19 timmar

Kuriosa 11 delar, orientaliska. Höjd: 3-6,5

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Slutar om 19 timmar

Bricka mässing, Swedish Grace, 1920-tal. Längd: 50 cm

Värdering: -

Bud: 800 SEK

Slutar om 19 timmar 1 minut

Cigarettetui 2 st, silver, Sverige, England, Vikt: 260 g. Längd: 9,5-11,5 cm, djup: 1-2 cm, höjd: 8-9 cm

Värdering: -

Bud: 1 700 SEK

Slutar om 19 timmar 1 minut

Fat stengods, Gefyr, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 29 cm

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 19 timmar 1 minut

Matta Orientalisk, Keshan, 239x356 cm

Värdering: -

Bud: 4 000 SEK

Slutar om 19 timmar 2 minuter

Spegel 1800-tal, förgylld. Höjd: 252. Cm, bredd: 90 cm

Värdering: -

Bud: 3 200 SEK

Slutar om 19 timmar 2 minuter