Auktionshus
- Alla auktionshus
- Ake Auktioner
- Arvika Auktionsverk AB
- Auktionet.se, Auktion 1 AB
- Auktionshus Skåne-Blekinge
- Auktionshuset Helander
- Auktionshuset Metropol
- Auktionskammaren i Vätterbygden
- BNA AB
- Conap Auktioner
- Dalarnas Auktionsbyrå AB
- Eskilstuna Auktionsverk AB
- Farmarauktioner Sverige AB
- Hallands Auktionsverk AB
- Haraldssons Auktioner AB
- Hebergs Auktioner AB
- Holmängens Auktionshall
- Ingelmark Antik och Design AB
- Järnforsens Auktionshall
- Kanonauktioner
- Karljohan Auktioner AB
- Karlskoga Auktionsverk AB
- Karlssons Auktioner AB
- Krawzykowska Auktioner
- Laholms Auktioner
- Limmareds Auktionshall, c/o Antikvariat Tranan
- Luleå Auktionsverk
- Markus Auktioner AB
- Munkedal Auktioner
- Myntauktioner i Sverige AB
- Nostalgiamarket
- Olséns Auktioner
- Rekomo Auctions
- SAJAB AUKTIONER AB
- SBA Svenska Bilauktioner AB
- Smålandsauktioner
- Snapphane Auktioner
- Värmdö Auktionskammare AB
- Västra Auktionsverket AB
- Ystads auktioner
Produkter
Serigrafi Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Guild Hall, East Hampton, 1974, ej signerad, Silkscreen, reproduktion efter målningen Landscape, oramat löst blad. Silkscreen. Bladets mått: 81x86,5
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1700-tal, Porträtt, osignerad. Duk. 77x 63 cm, yttermått inklusive ram: 96x83 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 400 SEK
Slutar om 13 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 13 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 3 800 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad, daterad a tergo 1953, Arabisk torghandlare. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 9 800 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 400 SEK
Slutar om 13 dagar
Färglitografi Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, numrerad 11/47, daterad -83, Stureplan. Färglitografi, bildmått: 65x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Skulptur Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, brons. Signerad. Längd: 11 cm, höjd: 9 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 800 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Uppställning av brännvinsflaskor och tilltugg, Monogramsignerad. Olja på pannå, 62x41 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 800 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja på duk, ej signerad, intygad a tergo, sterbhusstämpel och signatur, yttermått inklusive ram: 71x56
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Akvarell Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, daterad 72, Arctic Endeavour Halifax. NS. Akvarell, bildmått: 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x62 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 900 SEK
Slutar om 13 dagar
Skålfat Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad. Stengods, på järnställning. 58x60 cm. Höjd: 12-63 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 800 SEK
Slutar om 6 dagar
Etsningar 5 st. Erling Johansson (f. 1934), Sverige. Signerad. Bildmått: 13,5x15 - 17x29. Oramade lösa blad
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Signerad, Blått novemberland. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x61 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Byrå NK Nordiska Kompaniet. Rödbetsad furu med beslag av mässing. Brickmärkt Verkstäder, Nyköping. Bredd: 100 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 86 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Gammal dam. Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Clubfåtöljer Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 92 cm, djup: 85 ca, sitthöjd 41 cm, höjd: 70 ca
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x30 cm, yttermått inklusive ram: 81x50 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 600 SEK
Slutar om 13 dagar
Skål Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. 7,5x6,5, höjd: 4 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 000 SEK
Slutar om 13 dagar
Vaser + ljusstake, 3 delar, Bertil Vallien & Ulrica hydman Vallien, Chateau, Flower & Rio. Höjd: 12-28,5
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Litografi Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 124/150. Bladets mått: 54x39cm, oramad
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Slutar om 6 dagar
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Fåtöljer ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 9 800 SEK
Slutar om 6 dagar
Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 154/250. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Litografier 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade ej numrerade, yttermått inklusive ram: 40x53 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Arne Olsson (1918-2004), Sverige. Monogramsignerad, Valörspel. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x67 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Grafiska blad i bok Yxlon 84, bland annat Bertil Almlöf, Eva Stockhaus mfl, med kassett. Ej signerad, oramad, 10x10-31,5x42
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 75/200, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fjordmotiv. Signerad. Olja på duk, 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 37x43
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 400 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, daterad 1917, Stilleben. Olja på duk, 80x80 cm, yttermått inklusive ram: 94x94 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 1 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Percy Currall Pace. Signerad, Vagn. Olja på pannå, 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 100 SEK
Slutar om 6 dagar