Objektlistning för auktion

Hallands Auktionsverk AB

26 May

Majauktion

Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm

Värdering: 1 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage

Värdering: 3 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", signerad och numrerad 7/150, synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout

Värdering: 1 700

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm

Värdering: 900

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm

Värdering: 1 700

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm

Värdering: 900

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Dahl, Peter, färglito, Dans, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 40 x 57 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Dahl, Peter, färglito, dansande par, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Léon, May K, blandteknik/coupure, kvinna med vinglas, signerad och daterad -03, mått inklusive ram 29,5 x 24,5 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm

Värdering: 500

Bud: 400 SEK

Slutar om 8 dagar

Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti pins mm, USA, WWII

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Hjälm, US Navy, "LCVP" (Landing Craft Vehicel Personnel), WWII

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Hjälm, US Navy, "Beach Master", WWII

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti tändare, tändstickor mm, WWII

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti filmrullar mm, US Army, WWII

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Bajonett i balja, Type 30 Arisaka, Japan, WWII, enligt påteckning tagen från en död, japansk soldat, total längd 52 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm

Värdering: 900

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar

Värdering: 900

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm

Värdering: 700

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm

Värdering: 900

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, "Färjkarlen" signerad och numrerad HC X/XX, synlig pappersstorlek 30 x 39 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Johansson, Sven, litografi, signerad, daterad -1978 samt numrerad 30/40, synlig pappersstorlek 57 x 33 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Reuterswärd, Oscar, färglitografi, Omöjlig figur, signerad och numrerad 50/60, synlig pappersstorlek 76 x 59 cm, färgskiftningar

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Jonsson, Oscar, olja, landskap, signerad och daterad -37, 31 x 34 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 32 x 54 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm

Värdering: 1 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar

Mörner, Stellan, färglito, "I hängmattan" signerad, daterad 1970 och numrerad 274/310, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 dagar