Objektlistning för auktion
Hallands Auktionsverk AB
26 May
Majauktion
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage
Värdering: 3 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", signerad och numrerad 7/150, synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout
Värdering: 1 700 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Värdering: 900 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 1 700 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Värdering: 900 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Léon, May K, blandteknik/coupure, kvinna med vinglas, signerad och daterad -03, mått inklusive ram 29,5 x 24,5 cm
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 400 SEK
Slutar om 8 dagar
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Bajonett i balja, Type 30 Arisaka, Japan, WWII, enligt påteckning tagen från en död, japansk soldat, total längd 52 cm
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Slutar om 8 dagar
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 900 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Värdering: 900 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 700 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
Värdering: 900 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, "Färjkarlen" signerad och numrerad HC X/XX, synlig pappersstorlek 30 x 39 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Johansson, Sven, litografi, signerad, daterad -1978 samt numrerad 30/40, synlig pappersstorlek 57 x 33 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Reuterswärd, Oscar, färglitografi, Omöjlig figur, signerad och numrerad 50/60, synlig pappersstorlek 76 x 59 cm, färgskiftningar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 32 x 54 cm
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 8 dagar