Objektlistning för auktion

Dalarnas Auktionsbyrå AB

2 Dec

Månadsauktion den 2 december

Matservisdelar, "Berså", Stig Lindberg för Gustavsberg

Värdering: 3 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Hirschfänger, Tyskland, 17/1800-tal

Värdering: 2 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Sakral skulptur, 1700-tal eller äldre

Värdering: 5 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Vas, Italien, 1950/60-tal

Värdering: 1 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Ljusstakar ett par, 15/1600-tal

Värdering: 3 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Ernst Küsel (1873-1942)

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Ljusplåtar 4st, 1700-tal

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Sängvärmare, barock, 16/1700-tal

Värdering: 3 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Mortel med stöt, daterad 1699

Värdering: 1 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Kaffekanna i koppar, 17/1800-tal

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Ljusstake, barock, 1700-tal

Värdering: 3 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Louis Eugene Lambert (1825-1900)

Värdering: 8 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Slaglåsgevär, Sverige, m/1815

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Gunnar Kalles

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Lars Lerin (f.1954)

Värdering: 8 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Slaglåspistol, Sverige, m/1820-57

Värdering: 2 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Bordslampa, troligen Böhlmarks, 1900-talets början

Värdering: 1 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Skylt, Olléns Tröskmaskiner, Flen, tidigt 1900-tal

Värdering: 2 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Skål, Kina, 18/1900-tal

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Knotskål, allmoge, 1800-tal

Värdering: 5 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Spegel, rokoko, 1700-talets andra hälft

Värdering: 4 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Figurin, "Charlotta", Lisa Larsson för Gustavsberg

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Arne Olsson (1918-2003)

Värdering: 4 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Terrin med lock, Musselmalet, Royal Copenhagen

Värdering: 1 500

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Ragnar Person (1905-1993)

Värdering: 3 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Taklampa, Harald Notini för Arvid Böhlmarks Lampfabrik, modell 6350

Värdering: 5 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Stolar 5st, allmoge barock, 1700-talets slut

Värdering: 6 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Kandelaber i brons, renässansstil, 17/1800-tal

Värdering: 4 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Lockdosa, daterad 1696

Värdering: 8 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar

Baljfåtölj, sengustaviansk, omkring år 1800

Värdering: 3 000

Bud: 0 SEK

Dalarna

Slutar om 10 dagar