Auktioner Klockor & Ur Omega Armbandsur "Bumper" Automatic 1949

Bilder Omega Armbandsur "Bumper" Automatic 1949

Omega Armbandsur "Bumper" Automatic 1949

2 månader 16 dagar

2024-08-01 19:34

8000 SEK

Värdering: 15 000 SEK

Automatiskt urverk CAL: 342
Guld på stål, sekundär sekundvisare, band med svart textil.
Referensnummer: 2493
Serienummer: 12056963
Service utförd 2022-10-14 av Umeå Ur & Guld AB.
Klockan går vid enklare test.

Diametermått: 36 mm
Längd: 22 cm

Konditionsrapport: Mindre obetydliga repor, mindre bucklor & bruksslitage, Inga övriga anmärkningar.

Omega Wristwatch "Bumper" Automatic 1949
Automatic movement CAL: 342
Gold on steel, secondary seconds, strap with black textile.
Reference number: 2493
Serial number: 12056963
Service performed on 2022-10-14 by Umeå Ur & Guld AB.
The clock runs on simpler tests.

Diameter measurement: 36 mm
Length: 22 cm

Condition report: Minor insignificant scratches, minor dents & use wear, No other remarks.

UNO VALLMAN, olja på duk, signerad

Värdering: 3 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 10 timmar 15 minuter

ALVAR AALTO, "Pall 60", Artek, tillverkningsår 2011

Värdering: 1 200

Bud: 950 SEK

Slutar om 10 timmar 17 minuter

STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio

Värdering: 500

Bud: 550 SEK

Slutar om 10 timmar 19 minuter

VIKSKÄRM, jugend, tidigt 1900-tal

Värdering: 800

Bud: 300 SEK

Slutar om 10 timmar 21 minuter