Bilder Resekoffert
Resekoffert
New York USA 1900-talets första hälft, mässingsskodd, handtag i läder, etiketter bla från Swedish American line, höjd 60, bredd 102x58, proveniens: storsamlaren Leif Jonsson, Vaggeryd ( bruksslitage, bär spår av etiketter och klisterlappar)