Bilder Bruno Mathsson "Arbetsstol 41"
formgiven 1941, tillverkad 1941, signerad BM 1941 på pappersetikett, även stämpelmärkt, stomme av böjträ i bok, klädsel av beige sadelgjord, orört originalskick, höjd 80, bredd 50 (obetydligt bruksslitage)
Slutar om 8 timmar 37 minuter