Auktioner Catorex, Ultraplat, 33 mm, 18k guld, 50-tal

Bilder Catorex, Ultraplat, 33 mm, 18k guld, 50-tal

Catorex, Ultraplat, 33 mm, 18k guld, 50-tal

1 timme 47 minuter

2024-11-24 18:43

3700 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Herrarmbandsur, Catorex Ultraplat, 33 mm, 18k guld, ca 1950-tal

Boett
Ca 33 mm exkl. krona (39,5 mm lug-to-lug), 18k guld, klämboett, ej signerad krona, plexiglas

Urtavla/visare
Ljus urtavla med sunburst, nedsänkta stavindex i guldfärg, subsekund kl. 6, guldfärgade visare utan lysmassa

Urverk
Manuellt, kaliber Peseux 320

Band/länk
Saknar band, 18 mm mellan bandhorn

Serienummer/Boettnummer
2391 / 232

Bruttovikt
20,1 gram (vikt exkl. verk, men inkl. glas och verkhållare; 9,0 gram)

Karljohan Auktioner AB

Fogsvansen 14
247 32 Södra Sandby

info@karljohanauktioner.se
0735148793

Taklampa glas vit. B343/

Värdering: -

Bud: 1 SEK

2st Besman. B345/

Värdering: -

Bud: 1 SEK

Diverse figurer Star Wars

Värdering: -

Bud: 100 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets början

Värdering: 2 000

Bud: 850 SEK