Bilder Soffbord NK "Bord 642" 1930/40-tal

Soffbord NK "Bord 642" 1930/40-tal

11 månader 27 dagar

2023-03-30 21:04

1900 SEK

Värdering: - SEK

Soffbord med underrede i massiv rödbok
Två krysstommar med lätt svängda ben och löstagbar bordsskiva i rågglas (1,5 cm)
Formgiven 1939 för Nordiska Kompaniet av okänd formgivare
Brickmärkt: NK R 42850 -C MÖB

Höjd: 52 cm
Mått på bordsskiva: 90 x 48 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken, repor och stötskador på stommen, bordsskiva intakt utan nagg, inga övriga anmärkningar

Coffee table NK "Table 642" 1930s/40s

Coffee table with base in solid red beech
Two cross stools with slightly curved legs and removable table top in rye glass (1.5 cm)
Designed in 1939 for Nordiska Kompaniet by an unknown designer
Plate marked: NK R 42850 -C FURNITURE

Height: 52 cm
Dimensions of table top: 90 x 48 cm

Condition: Age-based wear, marks, scratches and impact damage to the frame, table top intact without nicks, no other remarks

NYCKELSKÅP trä

Värdering: 20

Bud: 0 SEK

SITTPUFF Orge

Värdering: 20

Bud: 0 SEK

SITTPUFF Orge

Värdering: 20

Bud: 0 SEK

SITTPUFF Orge

Värdering: 20

Bud: 0 SEK