Auktioner Konst & Grafik Jan Dahlgren – signerad och numrerad grafik, 1978 (9/50)

Bilder Jan Dahlgren – signerad och numrerad grafik, 1978 (9/50)

Jan Dahlgren – signerad och numrerad grafik, 1978 (9/50)

0 SEK

Värdering: - SEK

Grafiskt verk av Jan Dahlgren, utfört 1978. Ett uttrycksfullt och symboliskt motiv med stark färgskala i brunt, rött och beige, där figurativa och abstrakta element samspelar i en rumslig komposition.

Bladet är handsignerat i blyerts, daterat 1978 och numrerat 9/50. Inramat bakom glas med passepartout och ram i metall.

Konstnär: Jan DahlgrenTeknik: Grafiskt blad (litografi / blandteknik)Upplaga: 9/50Signatur: Handsignerad i blyertsÅr: 1978

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

Värdering

300 SEK