Bilder CH Danielsson, Norrköping – mid-century fåtölj i läder & trä
Fåtölj från CH Danielsson FåtöljIndustri AB, Norrköping, daterad till 1900-talets mitt. Tydligt tidstypisk skandinavisk formgivning med varm trästomme och klädsel i svart läder. Fåtöljen har mjukt formade armstöd, avsmalnande ben samt läder fäst med dekorativa nitar längs ryggens sidor.
En karaktärsfull och bekväm sittmöbel som passar både som solitär i vardagsrum/arbetsrum och i retroinspirerad inredning.
Fakta
Tillverkare: CH Danielsson FåtöljIndustri AB
Ort: Norrköping
Period: 1900-talets mitt (ca 1950–60-tal)
Material: Trä och läder
Färg: Svart läder, varm träton
Skick: Bruksskick med patina/slitage i läder och trä i linje med ålder.
1 400 SEK