Auktioner Möbler CH Danielsson, Norrköping – mid-century fåtölj i läder & trä

Bilder CH Danielsson, Norrköping – mid-century fåtölj i läder & trä

CH Danielsson, Norrköping – mid-century fåtölj i läder & trä

0 SEK

Värdering: - SEK

Fåtölj från CH Danielsson FåtöljIndustri AB, Norrköping, daterad till 1900-talets mitt. Tydligt tidstypisk skandinavisk formgivning med varm trästomme och klädsel i svart läder. Fåtöljen har mjukt formade armstöd, avsmalnande ben samt läder fäst med dekorativa nitar längs ryggens sidor.

En karaktärsfull och bekväm sittmöbel som passar både som solitär i vardagsrum/arbetsrum och i retroinspirerad inredning.

Fakta

Tillverkare: CH Danielsson FåtöljIndustri AB

Ort: Norrköping

Period: 1900-talets mitt (ca 1950–60-tal)

Material: Trä och läder

Färg: Svart läder, varm träton

Skick: Bruksskick med patina/slitage i läder och trä i linje med ålder.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185