Auktioner Möbler Tre satsbord med kakelplattor

Bilder Tre satsbord med kakelplattor

Tre satsbord med kakelplattor

0 SEK

Värdering: - SEK

Tre satsbord i trä med svängda ben. Skivor belagda med kakelplattor dekorerade med rokokoinspirerade ornament och figurmotiv i pastellfärger.

Bruksskick med slitage, krackeleringar och mindre skador förekommer på kakel samt ytslitage på träet.

Bedömd period
1900-talets mitt

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

275 SEK

50 SEK