Bilder Tre satsbord med kakelplattor
Tre satsbord med kakelplattor
Tre satsbord i trä med svängda ben. Skivor belagda med kakelplattor dekorerade med rokokoinspirerade ornament och figurmotiv i pastellfärger.
Bruksskick med slitage, krackeleringar och mindre skador förekommer på kakel samt ytslitage på träet.
Bedömd period
1900-talets mitt