Bilder Soffa, modell Kardinal, IKEA
Soffa, modell Kardinal, IKEA
Tredelad soffa, modell Kardinal, formgiven för IKEA. Stomme i trä. Klädd i svart läder med knapphäftning i rygg och sits. Lösa sitt- och ryggdynor. Ben i trä.
Bruksskick med slitage, veckbildning och ytrepor i lädret. Patina förekommer.
Bedömd period
1900-talets senare del
700 SEK