Bilder Marcel Breuer Stolar Cesca (efter) Italien 1900-tal (4 st)

Marcel Breuer Stolar Cesca (efter) Italien 1900-tal (4 st)

11 månader 28 dagar

2023-04-27 21:03

2800 SEK

Värdering: - SEK

Modell Cesca av Marcel Breuer
Underrede tillverkad av ett stycke förkromat stålrör, stomme i bok
Sits och rygg i handspunnen och klippt rotting
Stämplade: Made in Italy

Höjd: 80 cm
Sitthöjd: 44 cm
Bredd: 47 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, repor och märken, inga övriga anmärkningar

Marcel Breuer Chairs Cesca Italy 1970/80s (4 pcs)

Model Cesca by Marcel Breuer
Undercarriage made from a piece of chrome-plated steel tube, frame in beech
Seat and back in hand-spun and cut rattan
Stamped: Made in Italy

Height: 80 cm
Seat height: 44 cm
Width: 47 cm

Condition report: Minor use wear, scratches and marks, no other remarks

1. 2st bruna stolar med blå dyna

Värdering: 50

Bud: 70 SEK

Stockholm

2. 2-sits soffa

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Stockholm

3. 2st vita stolar

Värdering: 50

Bud: 60 SEK

Stockholm

4. Litet pelarbord

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Stockholm