Bilder Carl Malmsten Soffa "Samsas" 1970-tal

Carl Malmsten Soffa "Samsas" 1970-tal

10 månader 24 dagar

2023-06-01 20:25

750 SEK

Värdering: - SEK

Soffa med nozagbotten, hög rygg och undulerade armlän
Fast stoppad rygg och sittdyna, ullklädsel i rostbrun färg
Brickmärkt: O.H. Sjögren, Carl Malmsten
Formgiven av: Carl Malmsten 1960-tal
Produktionsperiod: 1970 till 1979

Längd: 170 cm
Höjd: 100 cm
Sitthöjd: ca 43 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, sliten klädsel, märken, revor och noppig, vänster framben trasigt

Carl Malmsten Sofa "Samsas" 1970s

Sofa with nozag bottom, high back and undulated armrests
Firmly upholstered back and seat cushion, wool upholstery in rust brown
Plate marked: O.H. Sjogren, Carl Malmsten
Designed by: Carl Malmsten 1960s
Production period: 1970 to 1979

Length: 170 cm
Height: 100 cm
Seat height: approx. 43 cm

Condition: Use and age based wear, worn upholstery, marks, tears and pitting, left front leg broken

1. 2st bruna stolar med blå dyna

Värdering: 50

Bud: 70 SEK

Stockholm

Slutar om 50 minuter

2. 2-sits soffa

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Stockholm

Slutar om 50 minuter

3. 2st vita stolar

Värdering: 50

Bud: 60 SEK

Stockholm

Slutar om 50 minuter

4. Litet pelarbord

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Stockholm

Slutar om 50 minuter