Bilder Cafébord Västerbotten 1940-tal

Cafébord Västerbotten 1940-tal

1 år 19 dagar

2023-03-30 21:07

800 SEK

Värdering: - SEK

Cafébord i funkis-stil
Rundad pelarfot i björk med räfflad dekor, rektangulär perstorpsskiva, botten i rostfritt stål

Proveniens: Westmans Café / konditori vid Stora Bygdeträskets utlopp grundades 1929
Borden var en del av inredningen under 1950-talet

Arkivbild fotad av: Folke Byström 1951

Höjd: 73 cm
Bordsskivans mått: 80 x 68

Konditionsrapport: Åldersbaserat bruksslitage, stötskador, märken och repor, inga övriga anmärkningar

Café table Västerbotten 1940s

Café table in art deco-style
Rounded column foot in birch with ribbed decoration, rectangular perstorp board, bottom in stainless steel

Provenance: Westmans Café / patisserie at Stora Bygdeträskets outlet was founded in 1929
The tables were part of the decor during the 1950s

Stock Photography photographed by: Folke Byström 1951

Height: 73 cm
Table top dimensions: 80 x 68

Condition: Age-based wear and tear, shock damage, marks and scratches, no other remarks

Trädgårdsgrupp bemålad

Värdering: 50

Bud: 550 SEK

Blombord i rotting med glasskiva (spricka i glasskivan)

Värdering: 50

Bud: 150 SEK

Klädskåp jugend höjd 200 cm 100 x 46 cm

Värdering: 50

Bud: 350 SEK

Piedestaler höjd 90 cm

Värdering: 50

Bud: 300 SEK