Bilder Cafébord Västerbotten 1940-tal
Cafébord i funkis-stil
Rundad pelarfot i björk med räfflad dekor, rektangulär perstorpsskiva, botten i rostfritt stål
Proveniens: Westmans Café / konditori vid Stora Bygdeträskets utlopp grundades 1929
Borden var en del av inredningen under 1950-talet
Arkivbild fotad av: Folke Byström 1951
Höjd: 73 cm
Bordsskivans mått: 80 x 68
Konditionsrapport: Åldersbaserat bruksslitage, stötskador, märken och repor, inga övriga anmärkningar
Café table Västerbotten 1940s
Café table in art deco-style
Rounded column foot in birch with ribbed decoration, rectangular perstorp board, bottom in stainless steel
Provenance: Westmans Café / patisserie at Stora Bygdeträskets outlet was founded in 1929
The tables were part of the decor during the 1950s
Stock Photography photographed by: Folke Byström 1951
Height: 73 cm
Table top dimensions: 80 x 68
Condition: Age-based wear and tear, shock damage, marks and scratches, no other remarks
Värdering: 50 SEK
Högsta bud:Bud: 150 SEK