Bilder John Kandell 1925-1991 Hylla "Pilaster" 1900-tal
John Kandell 1925-1991 Hylla "Pilaster" 1900-tal
Hylla i björk med tolv stycken hyllplan
Formgiven 1989 av Johan Kandell för Källemo, Värnamo
Brännmärk: JK
Höjd: 205 cm
Bredd: 20,5 cm
Djup: 23 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre märken, inga övriga anmärkningar
John Kandell 1925-1991 Shelf "Pilaster" 20th century
Shelf in birch with twelve shelves
Designed in 1989 by Johan Kandell for Källemo, Värnamo
Brand: JK
Height: 205 cm
Width: 20.5 cm
Depth: 23 cm
Condition report: Minor age-based wear, minor marks, no other remarks