Bilder Bruno Mathsson 1907-1988 Fåtöljer "Karin" Dux 1970/80-tal (2 st)
Bruno Mathsson 1907-1988 Fåtöljer "Karin" Dux 1970/80-tal (2 st)
Underrede i krom med bärande väv, stoppade och djuphäftade plymåer
Höjd: 80 cm
Sitthöjd: 40 cm
Bredd: 75 cm
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Bruno Mathsson 1907-1988 Armchairs "Karin" Dux 1970s/80s (2 pcs)
Undercarriage in chrome with supporting fabric, padded and deep-stitched down feathers
Height: 80 cm
Seat height: 40 cm
Width: 75 cm
Condition report: Minor wear and tear, no other remarks