Bilder Roger Persson "Happy Swing" Fåtöljer Swedese 1900-tal (2 st)
Roger Persson född: 1967
Två snurrfåtöljer med stativ och 5-passfot i gjuten aluminium
Klädd stomme med kallskum och lös sittdyna, klädsel i ull
Formgiven av Roger Persson för Swedese
Höjd: 73 cm
Bredd: 77 cm
Sitthöjd: 43 ca cm
Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Roger Persson "Happy Swing" Armchairs Swedish 20th century (2 pcs)
Roger Persson born: 1967
Two swivel armchairs with stand and 5-step foot in cast aluminium
Upholstered frame with cold foam and loose seat cushion, upholstery in wool
Designed by Roger Persson for Swedese
Height: 73 cm
Width: 77 cm
Seat height: approx. 43 cm
Condition report: Less insignificant use wear, no other remarks