Auktioner Möbler Mart Stam Konsolstolar Fasem, Italien 1900-tal (3 st)

Bilder Mart Stam Konsolstolar Fasem, Italien 1900-tal (3 st)

Mart Stam Konsolstolar Fasem, Italien 1900-tal (3 st)

6 månader 28 dagar

2023-12-28 21:02

1000 SEK

Värdering: 100 SEK

Konsolstolar med stomme och underrede av förkromade stålrör
Sits, rygg och armlän i vitt skinn
Formgiven 1926 av Mart Stam för Fasem Italien

Höjd: 81 cm
Sitthöjd: ca. 45 cm
Bredd: 49 cm
Djup: 54 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat bruksslitage, missfärgade partier, mindre slitage på armlän, ytsprickor/torrt läder, inga övriga anmärkningar

Mart Stam Console chairs Fasem, Italy 20th century (3 pcs)

Cantilever chairs with frame and undercarriage of chrome-plated steel tubes
Seat, back and armrests in white leather
Designed in 1926 by Mart Stam for Fasem Italy

Height: 81 cm
Seat height: approx. 45 cm
Width: 49 cm
Depth: 54 cm

Condition: Age-based use wear, discolored areas, minor wear on armholes, surface cracks/dry leather, no other remarks

Byrå, imitationsmålad, 4-lådig

Värdering: 100

Bud: 100 SEK

Skolbänk äldre

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Västergötland

Spegelbyrå

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Västergötland

Byrå 3 lådor

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Västergötland