Bilder Bruno Mathsson "Eva" Fåtöljer 1900-tal (2 st)
Ett par fåtöljer i modell "Eva" formgiven av Bruno Mathsson, från den andra hälften av 1900-talet
Stomme av lackerad bok med sits av sadelgjord
Brännmärkta: Bruno Mathsson Made in Sweden Firma Karl Mathsson Värnamo 1976
Höjd: 84 cm
Sitthöjd: ca 40 cm
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, mindre obetydliga repor, liten skada på sarg, inga övriga anmärkningar
Bruno Mathsson "Eva" Armchairs 20th century (2 pcs)
A pair of armchairs in model "Eva" designed by Bruno Mathsson, from the second half of the 20th century
Lacquered beech frame with seat made of saddle belt
Branded: Bruno Mathsson Made in Sweden Firma Karl Mathsson Värnamo 1976
Height: 84 cm
Seat height: approx. 40 cm
Condition: Minor use-wear, minor insignificant scratches, small damage to wood, no other remarks