Bilder Bruno Mathsson "Eva" Fåtöljer 1900-tal (2 st)

Bruno Mathsson "Eva" Fåtöljer 1900-tal (2 st)

3 månader 2 dagar

2023-11-30 19:02

8400 SEK

Värdering: 100 SEK

Ett par fåtöljer i modell "Eva" formgiven av Bruno Mathsson, från den andra hälften av 1900-talet
Stomme av lackerad bok med sits av sadelgjord
Brännmärkta: Bruno Mathsson Made in Sweden Firma Karl Mathsson Värnamo 1976

Höjd: 84 cm
Sitthöjd: ca 40 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, mindre obetydliga repor, liten skada på sarg, inga övriga anmärkningar

Bruno Mathsson "Eva" Armchairs 20th century (2 pcs)

A pair of armchairs in model "Eva" designed by Bruno Mathsson, from the second half of the 20th century
Lacquered beech frame with seat made of saddle belt
Branded: Bruno Mathsson Made in Sweden Firma Karl Mathsson Värnamo 1976

Height: 84 cm
Seat height: approx. 40 cm

Condition: Minor use-wear, minor insignificant scratches, small damage to wood, no other remarks

STORT VITRINSKÅP, ENGLAND, MAHOGNY, TVÅ-DELAT

Värdering: 200

Bud: 3 200 SEK

Slutar om 19 timmar 17 minuter

STEGPALL, AWAB

Värdering: 200

Bud: 300 SEK

Slutar om 19 timmar 24 minuter

GRYTHYTTAN, PARET TRÄDGÅRSSTOLAR, 1900-TAL

Värdering: 200

Bud: 500 SEK

Slutar om 19 timmar 28 minuter

STAFFLI, BOK, 1900-TAL, STÄLLBAR

Värdering: 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 19 timmar 38 minuter