Auktioner Möbler Bruno Mathsson "Eva" Fåtöljer 1900-tal (2 st)

Bilder Bruno Mathsson "Eva" Fåtöljer 1900-tal (2 st)

Bruno Mathsson "Eva" Fåtöljer 1900-tal (2 st)

7 månader 26 dagar

2023-11-30 19:02

8400 SEK

Värdering: 100 SEK

Ett par fåtöljer i modell "Eva" formgiven av Bruno Mathsson, från den andra hälften av 1900-talet
Stomme av lackerad bok med sits av sadelgjord
Brännmärkta: Bruno Mathsson Made in Sweden Firma Karl Mathsson Värnamo 1976

Höjd: 84 cm
Sitthöjd: ca 40 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, mindre obetydliga repor, liten skada på sarg, inga övriga anmärkningar

Bruno Mathsson "Eva" Armchairs 20th century (2 pcs)

A pair of armchairs in model "Eva" designed by Bruno Mathsson, from the second half of the 20th century
Lacquered beech frame with seat made of saddle belt
Branded: Bruno Mathsson Made in Sweden Firma Karl Mathsson Värnamo 1976

Height: 84 cm
Seat height: approx. 40 cm

Condition: Minor use-wear, minor insignificant scratches, small damage to wood, no other remarks

Byrå, imitationsmålad, 4-lådig

Värdering: 100

Bud: 100 SEK

Skolbänk äldre

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Västergötland

Spegelbyrå

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Västergötland

Byrå 3 lådor

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Västergötland