Bilder Carl Malmsten Matsalsgrupp "Herrgården" Bord och stolar 1900-tal (5 delar)

Carl Malmsten Matsalsgrupp "Herrgården" Bord och stolar 1900-tal (5 delar)

3 månader 2 dagar

2023-11-30 19:04

4000 SEK

Värdering: 100 SEK

Carl Malmsten 1888-1972
Matsalsgrupp "Herrgården" bestående av bord med två iläggsskivor och fyra stycken stolar
Brännmärkt: Bodafors Design Carl Malmsten

Mått bord
Höjd: 74 cm
Längd: 140 x 94 cm
Iläggsskivor: 55 x 94 cm

Mått stolar
Höjd: 83 cm
Sitthöjd: 45 cm
Bredd: 47 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, mindre repor och märken, inga övriga anmärkningar

Carl Malmsten Dining group "Herrgården" Table and chairs 20th century (5 parts)

Carl Malmsten 1888-1972
Dining room group "Herrgården" consisting of a table with two inserts and four chairs
Branded: Bodafors Design Carl Malmsten

Table dimensions
Height: 74 cm
Length: 140 x 94 cm
Insert plates: 55 x 94 cm

Dimensions chairs
Height: 83 cm
Seat height: 45 cm
Width: 47 cm

Condition report: Minor use wear, minor scratches and marks, no other remarks

STORT VITRINSKÅP, ENGLAND, MAHOGNY, TVÅ-DELAT

Värdering: 200

Bud: 3 200 SEK

Slutar om 18 timmar 29 minuter

STEGPALL, AWAB

Värdering: 200

Bud: 300 SEK

Slutar om 18 timmar 36 minuter

GRYTHYTTAN, PARET TRÄDGÅRSSTOLAR, 1900-TAL

Värdering: 200

Bud: 500 SEK

Slutar om 18 timmar 40 minuter

STAFFLI, BOK, 1900-TAL, STÄLLBAR

Värdering: 200

Bud: 0 SEK

Slutar om 18 timmar 50 minuter