Bilder Christian Warth Ölmugg stengods Villeroy & Boch Mettlach 1819
Christian Warth: 1836-1890
Ölmugg i tennglaserat stengods dekorerad med frimurarsymboler
Lock i tenn med detalj i mässing
Signerad: C Warth
Märkt i godset: Mettlach VB 1819, 2996
Höjd: 19 cm
Diameter (botten): 11 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre märken och repor, inga övriga anmärkningar
Christian Warth Beer mug stoneware Villeroy & Boch Mettlach 1819
Christian Warth: 1836-1890
Beer mug in tin-glazed stoneware decorated with Masonic symbols
Tin lid with brass detail
Signed: C Warth
Marked in the goods: Mettlach VB 1819, 2996
Height: 19 cm
Diameter (bottom): 11 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, minor marks and scratches, no other remarks
Slutar om 7 timmar 14 minuter
Slutar om 7 timmar 15 minuter
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 6 600 SEK
Slutar om 7 timmar 15 minuter