Bilder Bertil Vallien Skulptur "Båt" Glas Unik 1900-tal

Bertil Vallien Skulptur "Båt" Glas Unik 1900-tal

64000 SEK

Värdering: 70 000 SEK

Glaskonstnär född: 1938
Sandgjuten glasskulptur i form av en båt med ingjuten dekor i form utav bland annat ansikte och stege hängandes i ställning.

Signerad: B.Vallien 7189156 Kosta Boda Unique

Längd båt: 81 cm
Vikt exkl ställning: 9460 gram
Höjd ställning: 56,5 cm

Konditionsrapport: Inga anmärkningar.

Bertil Vallien Sculpture "Boat" Glass Unique 20th-century

Glass artist born: 1938
Sand-cast glass sculpture in the shape of a boat with cast-in decoration in the shape of, among other things, a face and a ladder hanging in position.

Signed: B.Vallien 7189156 Kosta Boda Unique

Boat length: 81 cm
Weight excl. stand: 9460 grams
Stand height: 56.5 cm

Condition report: No remarks.

Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper

Värdering: 30 000

Bud: 31 000 SEK

Slutar om 10 timmar 59 minuter

Lars Pirak 1932-2008 Blandteknik på pannå

Värdering: 10 000

Bud: 10 000 SEK

Slutar om 11 timmar

Karin Olsson 1928-2006 Olja på Duk

Värdering: 15 000

Bud: 14 500 SEK

Slutar om 11 timmar 1 minut

Gunnar Hållander 1915-1980 Olja på duk

Värdering: 3 000

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 11 timmar 1 minut