Bilder Stig Lindberg 1916-1982 matservis "Spisa Ribb" 1900-tal (33 delar)

Stig Lindberg 1916-1982 matservis "Spisa Ribb" 1900-tal (33 delar)

4400 SEK

Värdering: 2 000 SEK

Matservis från Gustavsberg tillverkat i flintporslin med randdekor i svart och brunt
Märkt: Spisa-Ribb

Servis består av:
11 st. Djuptallrikar
12 st. Förrättstallrikar
10 st. Varmrättstallrikar

Spisa Ribb matservis tillverkades fram till 1974 och lanserades av Gustavsberg till utställningen H55 i Helsingborg

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Stig Lindberg 1916-1982 dinner set "Spisa Ribb" 20th century (33 parts)

Dining set from Gustavsberg made in flint porcelain with stripe decoration in black and brown
Marked: Spisa-Ribb

Service consists of:
11 pcs. Deep dishes
12 pcs. Appetizer plates
10 pieces. Hot dish plates

Spisa Ribb tableware was manufactured until 1974 and launched by Gustavsberg at the H55 exhibition in Helsingborg

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

Pimpelspön.

Värdering: -

Bud: 130 SEK

Ångermanland

Metronom och Munspel.

Värdering: -

Bud: 70 SEK

Ångermanland

BORDSLAMPA Jugendstil H:54 cm

Värdering: -

Bud: 300 SEK

TV-KANNA retro (handtag skadat vid fäste)

Värdering: -

Bud: 60 SEK