Bilder Soffa nygotik omkring sekelskiftet 18/1900-tal
Träsoffa i nygotisk-stil, rak form med skuren och målad dekor
Stoppade och fasta dynor, textilklädda med motiv av blomster
Höjd: 101 cm
Sitthöjd: 40 cm
Bredd: 147 cm
Djup: 64,5 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor, färgsläpp och stötskador, ställvis slitage på klädsel, lås till sidoklaff (fastmålad), inga övriga anmärkningar
Neo-Gothic sofa turn of the century 17th/18th century
Wooden sofa in Neo-Gothic style, straight shape with carved and painted decor
Upholstered and firm cushions, textile covered with floral motifs
Height: 101 cm
Seat height: 40 cm
Width: 147 cm
Depth: 64.5 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks, scratches, paint loss and impact damage, occasional wear on upholstery, lock to side flap (painted), no other remarks
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 4 timmar 17 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 4 timmar 17 minuter
Slutar om 4 timmar 19 minuter