Auktioner Möbler Soffa nygotik omkring sekelskiftet 18/1900-tal

Bilder Soffa nygotik omkring sekelskiftet 18/1900-tal

Soffa nygotik omkring sekelskiftet 18/1900-tal

1200 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Träsoffa i nygotisk-stil, rak form med skuren och målad dekor
Stoppade och fasta dynor, textilklädda med motiv av blomster

Höjd: 101 cm
Sitthöjd: 40 cm
Bredd: 147 cm
Djup: 64,5 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor, färgsläpp och stötskador, ställvis slitage på klädsel, lås till sidoklaff (fastmålad), inga övriga anmärkningar

Neo-Gothic sofa turn of the century 17th/18th century

Wooden sofa in Neo-Gothic style, straight shape with carved and painted decor
Upholstered and firm cushions, textile covered with floral motifs

Height: 101 cm
Seat height: 40 cm
Width: 147 cm
Depth: 64.5 cm

Condition report: Use- and age-based wear, marks, scratches, paint loss and impact damage, occasional wear on upholstery, lock to side flap (painted), no other remarks

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 4 timmar 17 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 4 timmar 17 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 4 timmar 19 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 4 timmar 19 minuter