Auktioner Möbler Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj & fotpall 1980-tal

Bilder Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj & fotpall 1980-tal

Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj & fotpall 1980-tal

9400 SEK

Värdering: 5 000 SEK

Oskar Yngve Ekström: 1913-1988
Stomme tillverkad i skiktlimmad och formpressad ekfaner
Rygg, sits och pall klädde i ljusbeige läder
Märkt: Swedese

Mått c.a:
Höjd: 98 cm
Bredd: 70 cm
Sitthöjd: ca 32 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, ställvis slitage i läder, inga övriga anmärkningar

Frame made of layer-glued and pressed oak veneer
Back, seat and stool covered in light beige leather
Marked: Swedese

Approximate dimensions:
Height: 98 cm
Width: 70 cm
Seat height: approx. 32 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, occasional wear in leather, no other remarks

MOTOR MERCEDES-BENZ OM616.918

Värdering: 5 000

Bud: 6 000 SEK

Slutar om 12 timmar 55 minuter

TÄLT/VÄXTHUS -STOMME

Värdering: 1 000

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 13 timmar 2 minuter

TÄLT/VÄXTHUS -STOMME

Värdering: 1 000

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 13 timmar 3 minuter

GITARR, akustisk, Oscar Teller, modell 411

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 15 timmar 38 minuter