Bilder Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)
Två stycken stolar med stomme i mörkbetsad teak och runda, kopplade ben
Flätad sits och genombruten ryggbricka
Brickmärkta: Gefa Gemla Fabrikers AB DIÖ
Höjd: 85 cm
Sitthöjd: 45 cm
Bredd: 43 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat naturligt slitage, inga övriga anmärkningar
Yngve Ekström Chairs Gemla (attributed) 1950s/60s (2 pcs)
Two chairs with a frame in dark stained teak and round, linked legs
Braided seat and open back tray
Plate marked: Gefa Gemla Fabrikers AB DIÖ
Height: 85 cm
Seat height: 45 cm
Width: 43 cm
Condition report: Minor use- and age-based natural wear, no other remarks
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 7 timmar 29 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 7 timmar 29 minuter
Slutar om 7 timmar 31 minuter