Auktioner Möbler Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)

Bilder Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)

Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)

300 SEK

Värdering: 2 500 SEK

Två stycken stolar med stomme i mörkbetsad teak och runda, kopplade ben
Flätad sits och genombruten ryggbricka
Brickmärkta: Gefa Gemla Fabrikers AB DIÖ

Höjd: 85 cm
Sitthöjd: 45 cm
Bredd: 43 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat naturligt slitage, inga övriga anmärkningar

Yngve Ekström Chairs Gemla (attributed) 1950s/60s (2 pcs)

Two chairs with a frame in dark stained teak and round, linked legs
Braided seat and open back tray
Plate marked: Gefa Gemla Fabrikers AB DIÖ

Height: 85 cm
Seat height: 45 cm
Width: 43 cm

Condition report: Minor use- and age-based natural wear, no other remarks

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 29 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 7 timmar 29 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 31 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 31 minuter