Auktioner Orientaliskt 5st Kinesiska Tallrikar Qing 1800-tal (5st)

Bilder 5st Kinesiska Tallrikar Qing 1800-tal (5st)

5st Kinesiska Tallrikar Qing 1800-tal (5st)

3000 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Fem tallrikar tillverkade i Kina med handmålad dekor.
Troligtvis tillverkade under sen Qing-dynasti 1800-tal
Ej märkta.

Diametermått: 22 cm

Konditionsrapport: Mindre kantnagg & hårsprickor, personnummer på undersidorna, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

5 pcs Chinese Plates Qing from the 19th century (5 pcs)
Five plates made in China with hand painted decoration.
Probably made during the late Qing dynasty 19th century
Not marked.

Diameter measurement: 22 cm

Condition report: Minor edge nicks & hairline cracks, social security number on the bottom pages, Age-based wear, No other remarks.

SALSSKÅP, rokoko, stockholmsarbete i Christian Linnings art, 1700-talets andra hälft

Värdering: 10 000

Bud: 9 600 SEK

SMYCKESKRIN, trä, 1800-talets andra hälft

Värdering: 3 000

Bud: 3 000 SEK

ARMBAND, 18k guld, vikt 35 g

Värdering: 15 000

Bud: 17 000 SEK

RING, 18k vitguld, med safir och diamanter, tot vikt ca 9,5 g

Värdering: 4 000

Bud: 4 200 SEK

Slutar om 7 minuter