Auktionshuset Metropol

Auktionshusets profil

Auktionshuset Metropol

Vi på Metropol håller auktion varje vecka med dekorativa föremål för de inredningsintresserade liksom bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Utvecklingen är mycket positiv och visar att vårt breda koncept och budgivning via internet är mycket framgångsrikt.

Vi delar upp försäljningen i tre kanaler och har härigenom både det smala och det breda under samma tak. Alla föremål presenteras med bild på www.metropol.se där köparna kan följa budgivningen och själva lägga bud. Utbudet inför varje auktion blir därmed tillgängligt för såväl en lokal som en internationell kundkrets.

Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m.

Kontakta Auktionshuset Metropol

Sveavägen 116
113 50 Stockholm

08- 673 48 80

info@metropol.se

Aktuella auktioner

Matta Orientalisk, 192x124 cm

Värdering: -

Bud: 500 SEK

Slutar om 7 dagar

Matta Orientalisk, 201x134 cm

Värdering: -

Bud: 500 SEK

Slutar om 7 dagar

Oljemålning Bo Karman (f. 1935), Sverige. Abstrakt komposition. Signerad, daterad -91. Olja på duk, yttermått inklusive ram: ca 312x215 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 19 timmar 38 minuter

Oljemålning Bo Karman (f. 1935), Sverige. Solnedgång. Signerad, daterad -90. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 312x215 ca

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 17 timmar 57 minuter

Fåtölj Bruno Mathsson Eva böjträ med sadelgjord, brännstämplad

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 7 dagar

Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Signerad. Olja på duk59x79 cm, yttermått inklusive ram: 48x68 cm

Värdering: -

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 19 timmar 41 minuter

Grogglas 6 st, Johansfors Glasbruk, strikt, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 18 cm

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 19 timmar 39 minuter

Gouache Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Gouache. Signerad, blomster, duk, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 36x46

Värdering: -

Bud: 3 800 SEK

Slutar om 19 timmar 25 minuter

Färglitografier 3 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiörer & Kilimanjaro. Signerade, yttermått inklusive ram: 56x65 - 74x60

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 18 timmar 59 minuter

Färglitografier 2 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Interiörer. Signerad, numrerad Pt, yttermått inklusive ram: 76x90 ca

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 18 timmar 57 minuter

Oljemålning Masimiliano Luseti, Signerad, Fiskare. Olja på pannå, 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 91x71 cm

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Slutar om 18 timmar 53 minuter

Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, damporträtt. Olja på duk, 73x53 cm, yttermått inklusive ram: 94x74 cm

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Slutar om 18 timmar 52 minuter

Visa fler objekt