Auktionshuset Metropol
Auktionshusets profil
Auktionshuset Metropol
Vi på Metropol håller auktion varje vecka med dekorativa föremål för de inredningsintresserade liksom bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Utvecklingen är mycket positiv och visar att vårt breda koncept och budgivning via internet är mycket framgångsrikt.
Vi delar upp försäljningen i tre kanaler och har härigenom både det smala och det breda under samma tak. Alla föremål presenteras med bild på www.metropol.se där köparna kan följa budgivningen och själva lägga bud. Utbudet inför varje auktion blir därmed tillgängligt för såväl en lokal som en internationell kundkrets.
Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m.
Aktuella auktioner
Assietter + burkar med lock, 4 + 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, diameter: 13-17 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 600 SEK
Slutar om 13 dagar
Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 2 600 SEK
Slutar om 13 dagar
Fat + VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsberg. Signerad med studiohanden, 15,5x15,5. Höjd: 15 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 450 SEK
Slutar om 13 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 450 SEK
Slutar om 13 dagar
Slutar om 13 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 13 dagar
Slutar om 6 dagar
Slutar om 6 dagar
Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Signerad, Blått novemberland. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x61 cm
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 900 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 250 SEK
Slutar om 6 dagar
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 50 SEK
Slutar om 6 dagar