Auktionshuset Metropol

Auktionshusets profil

Auktionshuset Metropol

Vi på Metropol håller auktion varje vecka med dekorativa föremål för de inredningsintresserade liksom bättre konst och antikviteter för de riktigt kräsna. Utvecklingen är mycket positiv och visar att vårt breda koncept och budgivning via internet är mycket framgångsrikt.

Vi delar upp försäljningen i tre kanaler och har härigenom både det smala och det breda under samma tak. Alla föremål presenteras med bild på www.metropol.se där köparna kan följa budgivningen och själva lägga bud. Utbudet inför varje auktion blir därmed tillgängligt för såväl en lokal som en internationell kundkrets.

Givetvis säljer vi även mindre exklusiva objekt, såsom prydnadsföremål, inredningsdetaljer, glas, silver och porslin m.m.

Kontakta Auktionshuset Metropol

Sveavägen 116
113 50 Stockholm

08- 673 48 80

info@metropol.se

Aktuella auktioner

Assietter + burkar med lock, 4 + 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, diameter: 13-17 cm

Värdering: -

Bud: 600 SEK

Slutar om 13 dagar

Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

Värdering: -

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 13 dagar

Fat + VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsberg. Signerad med studiohanden, 15,5x15,5. Höjd: 15 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Slutar om 13 dagar

Ljusstakar ett par, Gustavsberg, Josef Ekderg. Höjd: 15 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Slutar om 13 dagar

Vas Gustavsberg, märkt 1888. Höjd: 24 cm

Värdering: -

Bud: 450 SEK

Slutar om 13 dagar

Väggrelief Guatavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Rundel. Diameter: 12 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 13 dagar

Kanna Koppar, Birger Eriksson, Falun. Höjd: 23 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Aladåbform Höganäs. Längd: 19 cm, höjd: 11 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. Signerad, Blått novemberland. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

Värdering: -

Bud: 900 SEK

Slutar om 6 dagar

Kaffe & mockakoppar 31 delar, Rosenthal, floral dekor

Värdering: -

Bud: 250 SEK

Slutar om 6 dagar

Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad A Söderström, metall / sten. Höjd: 36 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Bordsur Porslin, med figurer. Längd: 15,5 cm, djup: 5 cm, höjd: 18 cm

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 6 dagar

Visa fler objekt