Auktioner Keramik & Porslin Rörstrand “Taffel” skål – blå/grön glasyr, vintage

Bilder Rörstrand “Taffel” skål – blå/grön glasyr, vintage

Rörstrand “Taffel” skål – blå/grön glasyr, vintage

12 timmar 5 minuter

2026-01-09 16:43

0 SEK

Värdering: - SEK

Vacker vintage-skål från Rörstrand, ur serien Taffel. Skålen har en dekorativ tvådelad design med blå/grön transparent glasyr på underdelen och en ljusare, mönstrad kant upptill. Kombinationen av färger och reliefdekor ger ett stilfullt och tidstypiskt uttryck som är typiskt för Rörstrands formgivning under mitten av 1900-talet.

Undersidan är stämplad:Rörstrand Sweden – Taffelsamt modellnummer/initial.

Passar både som samlarobjekt och bruksporslin – perfekt för servering eller som dekorativ inredningsdetalj.

Mått: ca diameter 10 cm höjd 5 cm

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185