Bilder Rörstrand “Taffel” skål – blå/grön glasyr, vintage
Rörstrand “Taffel” skål – blå/grön glasyr, vintage
Vacker vintage-skål från Rörstrand, ur serien Taffel. Skålen har en dekorativ tvådelad design med blå/grön transparent glasyr på underdelen och en ljusare, mönstrad kant upptill. Kombinationen av färger och reliefdekor ger ett stilfullt och tidstypiskt uttryck som är typiskt för Rörstrands formgivning under mitten av 1900-talet.
Undersidan är stämplad:Rörstrand Sweden – Taffelsamt modellnummer/initial.
Passar både som samlarobjekt och bruksporslin – perfekt för servering eller som dekorativ inredningsdetalj.
Mått: ca diameter 10 cm höjd 5 cm
12 timmar
Stockholm
12 timmar
Stockholm
12 timmar
Stockholm
12 timmar
Stockholm