Bilder Bordslampa Henrik Blomqvist
Bordslampa Henrik Blomqvist
AB Stilarmaturer Tranås 1960-tal, stomme i mässing samt två kulformationer i blågrönt glas, etikettmärkt, ej funktionstestad, höjd 31 (smärre bruksslitage på mässing)