Bilder Lisa Larson Figuriner Stengods Luciatåg "Advent" 1900-tal (4 st)

Lisa Larson Figuriner Stengods Luciatåg "Advent" 1900-tal (4 st)

2200 SEK

Värdering: 2 000 SEK

Lisa Larson 1931-2024
Fyra figuriner/ljusstakar skapade i glaserat stengods formgivna av Lisa Larson.
Lucia, tärna, tomte, stjärngosse
Märkta: Lisa L, Rörstrand

Höjd 11-17 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage och märken, stjärngossens hatt lagad, inga övriga anmärkningar.

Lisa Larson Figurines Stoneware Lucia train "Advent" from the 20th century (4pcs)
Lisa Larson 1931-2024
Four figurines/candle holders created in glazed stoneware designed by Lisa Larson.
Lucia, Tarna, Santa, Star boy
Marked: Lisa L, Rörstrand

Height 11-17 cm

Condition: Minor age-based wear and marks, star boy's hat repaired, no other remarks.

Gunghäst Gemla, 1900-talets första hälft

Värdering: -

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 8 timmar 41 minuter

Stop silver, Barock-stil, GAB

Värdering: -

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 8 timmar 41 minuter

Mårten Andersson färglitografi "Brudparet" signerad

Värdering: -

Bud: 6 600 SEK

Slutar om 8 timmar 41 minuter

Bokskåp sekelskiftet

Värdering: -

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 8 timmar 41 minuter