Auktioner Orientaliskt Kinesisk Lockurna Republiken Kina (1912–1949)

Bilder Kinesisk Lockurna Republiken Kina (1912–1949)

Kinesisk Lockurna Republiken Kina (1912–1949)

1500 SEK

VĂ€rdering: 2 000 SEK

Urna med lock tillverkad i Kina med handmĂ„lad dekor förestĂ€llande fĂ„glar, lotusblommor & vĂ€xtlighet. Saknar mĂ€rkning men troligtvis tillverkad under Republiken Kina (1912–1949) Höjd: 30 cm DiametermĂ„tt c.a: 19 cm
Konditionsrapport: Mindre nagg pĂ„ övre inre kant, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmĂ€rkningar.
Chinese Urn with lid Republic of China (1912–1949) Urn with lid made in China with hand-painted decor depicting birds, lotus flowers & vegetation. Missing markings but probably made during the Republic of China (1912–1949) Height: 30 cm Diameter measurement approx.: 19 cm
Condition report: Small chip on upper inner edge, Age-based wear, No other remarks.

FormvÀgen 3
906 21 UmeÄ
VĂ€sterbotten

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad

VĂ€rdering: 5 000

Bud: 3 400 SEK

Slutar om 5 timmar 57 minuter

Kökssoffa

VĂ€rdering: -

Bud: 0 SEK

SkÄne

Slutar om 5 timmar 57 minuter

Stolar, 1 par, svarta, trÀ

VĂ€rdering: -

Bud: 0 SEK

SkÄne

Slutar om 5 timmar 57 minuter

Kontorsstol, Kinnarps

VĂ€rdering: -

Bud: 0 SEK

SkÄne

Slutar om 5 timmar 57 minuter