Bilder Kinesisk Lockurna Republiken Kina (1912â1949)
Urna med lock tillverkad i Kina med handmĂ„lad dekor förestĂ€llande fĂ„glar, lotusblommor & vĂ€xtlighet. Saknar mĂ€rkning men troligtvis tillverkad under Republiken Kina (1912â1949) Höjd: 30 cm DiametermĂ„tt c.a: 19 cm
Konditionsrapport: Mindre nagg pĂ„ övre inre kant, Ă
ldersbaserat slitage, Inga övriga anmÀrkningar.
Chinese Urn with lid Republic of China (1912â1949) Urn with lid made in China with hand-painted decor depicting birds, lotus flowers & vegetation. Missing markings but probably made during the Republic of China (1912â1949) Height: 30 cm Diameter measurement approx.: 19 cm
Condition report: Small chip on upper inner edge, Age-based wear, No other remarks.
VĂ€rdering: 5 000 SEK
Högsta bud:Bud: 3 400 SEK
Ăstergötland
Slutar om 5 timmar 57 minuter
Slutar om 5 timmar 57 minuter