Hallands Auktionsverk AB
Auktionshusets profil
Hallands Auktionsverk AB
Hallands Auktionsverk AB var tidigare en del i Crafoordsfären och hette då Crafoord Auktioner i Halmstad. Sedan oktober 2001 drivs verksamheten i egen regi av Martin Laurell, som startade upp verksamheten i Halmstad i sin egenskap av chef för Crafoord Auktioner 1999.
Martin Laurell har, förutom en Fil Kand i Konstvetenskap vid Lunds Universitet bland annat studerat ekonomi och historia och har även en lång och gedigen auktionsvana. Sedan mitten av 1980-talet har han bland annat varit chef för Bukowskis i södra Sverige, driftsledare vid Ellekilde Auktionshus i Köpenhamn och chef för Crafoord Auktioner, såväl i Sverige som i Danmark.
Han har även ett personligt förordnande som värderingsman för Sveriges Handelskamrar.
Kontakta Hallands Auktionsverk AB
Nässjögatan 6
302 47
Halmstad
info@hallandsauktionsverk.se
Aktuella auktioner
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
Värdering: 46 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
Värdering: 22 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
Värdering: 11 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
Värdering: 11 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
Värdering: 13 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar
Värdering: 13 000 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Slutar om 20 dagar