Objektlistning för auktion

1 Dec

Lansering v 46, avslut 22-28/11 2024

ARMBAND, 2 st, silver, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 250 SEK

STIG LINDBERG, skål, porslin, "Berså", Gustavsberg, 1960-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

BARSTOL, Pedrali, Italien, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

MOCCASKEDAR SAMT SOCKERTÅNG, 13 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 113 g

Värdering: 500

Bud: 450 SEK

LINDORM LILJEFORS, (1909-1985), färglitografi, signerad och numrerad 314/360

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

RELIEF, gjutjärn, Hällefors bruk, 1900-talets första hälft

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

STOLAR, 4 st, metall, "Rendez-Vous", Fermob, 2000-tal

Värdering: 6 000

Bud: 0 SEK

PORSLINSFÖREMÅL, 2 del, Wedgwood, England, 1900-talets andra hälft

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

KRUS, stengods, 1900-tal

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

RING, 14k guld, med blå stenar, tot vikt ca 2,4 g

Värdering: 1 500

Bud: 1 300 SEK

RING OCH MANSCHETTKNAPPAR, silver, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

RING, 18k vitguld, med odlad pärla och briljantslipade diamanter tot 0.07 ct, Heribert Engelbert, Stigbert Stockholm 1980, tot vikt ca 5,4 g

Värdering: 3 000

Bud: 2 600 SEK

BÄRNSTENSSMYCKEN, 6 del, silver, 1900-talets andra hälft

Värdering: 800

Bud: 500 SEK

TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

MARCIANO GUESS, klänning, spets, 2000-tal

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerat och daterad 1962

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

TAKLAMPA, industrimodell, Nordal, 2000-tal

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

FAT, porslin, Holland, 1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

BORDSLAMPA, keramik, "10-B", Bergboms, 1900-talets andra hälft

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

RESEUR, mässing, Estyma, 1900-talets andra hälft

Värdering: 800

Bud: 200 SEK

FÅTÖLJ SAMT FOTPALL, 1950-/60-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

BORDSLAMPA, Gemi, 1900-talets andra hälft

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

MATBORD, "Stockholm", Ikea, 2000-tal

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

BERTIL VALLIEN OCH KJELL ENGMAN, 3 st, vaser, glas, Kosta Boda

Värdering: 500

Bud: 200 SEK

FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

SAMLING TÄNDSTICKOR, 1900-talets mitt

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

MANSCHETTKNAPPAR OCH RING, silver, bla 1900-talets mitt

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

NISSAN, Juke, 1,6, manuell, 112hk, endast 5204 mil

Värdering: 100 000

Bud: 0 SEK

BING & GRÖNDAHL, 40 del, servisporslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft

Värdering: 1 000

Bud: 300 SEK

AMPEL OCH LOCKURNA, keramik, Upsala Ekeby samt Bo fajans, 1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

FIGUR, stengods, Höganäs

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

KIKARE, Derby, 1900-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 13,4 g

Värdering: 4 000

Bud: 3 600 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Haga", Skandia, 1940, tot vikt ca 170 g

Värdering: 1 200

Bud: 800 SEK

LISA LARSON, adventsljusstake, porslin, Gustavsberg

Värdering: 3 000

Bud: 1 700 SEK

HATTHYLLA, metall, funkis, 1900-talets mitt

Värdering: 1 000

Bud: 1 100 SEK

HALLAMPA, 1900-talets första hälft

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

MATTA, Friolento, Line Design, 170 x 240 cm

Värdering: 4 000

Bud: 250 SEK

OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi

Värdering: 2 500

Bud: 200 SEK

BRINGARE, glas, sannolikt Bengt Orup, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med rosa stenar, tot vikt ca 5 g

Värdering: 3 000

Bud: 1 800 SEK

DUKAR, 4 st, linnedamast

Värdering: 500

Bud: 200 SEK

STOLAR, 1 par, senbarockstil, 1900-tal

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal

Värdering: 1 500

Bud: 400 SEK

CARL MALMSTEN, karmstol, "Vapensmeden", 1900-talets andra hälft

Värdering: 500

Bud: 250 SEK

JASPER MORRISON, bordslampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida

Värdering: 2 000

Bud: 300 SEK

SPEGEL, Italien, 1900-/2000-tal

Värdering: 800

Bud: 200 SEK

SIDOBORD, 1900-talets första hälft

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

LOUIS VUITTON, scarf, siden, 2000-tal, med kartong

Värdering: 2 500

Bud: 2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, snidat trä, horn i metall, signerad V Nieminen, sannolikt 1900-talets andra hälft

Värdering: 500

Bud: 200 SEK

KLAFFBORD, furu, 1900-talets första hälft

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

CHARLES JOURDAN, 2 st, scarves, siden, sannolikt sent 1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

HARRY ALLEN, bordslampa, ”Kila”, Ikea, 1900-talets andra hälft

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

SIDOBORD, "DLM", design Thomas Bentzen, Hay, 2000-tal

Värdering: 800

Bud: 400 SEK

COLLIER OCH ARMBAND, 4 st, odlade pärlor, modern tillverkning

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

RING, 23k guld, svenska stämplar 1960, vikt ca 3,2 g

Värdering: 2 500

Bud: 1 900 SEK

ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och numrerad 117/190

Värdering: 1 000

Bud: 500 SEK

VASER OCH LJUSLYKTOR, 5 del, glas, Reijmyre, mestadels 1900-talets mitt

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

SOFFBORD, mässing, 1900-talets andra hälft

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK