Objektlistning för auktion

9 May

V 17, avslut 3-9/5

LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 6 timmar 56 minuter

SKULPTUR, bronserad metall, Frankrike, 1900-talets andra hälft

Värdering: 2 500

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 6 timmar 58 minuter

MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar

KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 2 minuter

TAKLAMPA, sannolikt Böhlmarks, 1930-tal

Värdering: 4 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 7 timmar 4 minuter

ARMBAND, 18k guld, JP Stockholm 1920, vikt ca 11,5 g

Värdering: 5 000

Bud: 5 800 SEK

Slutar om 7 timmar 6 minuter

Värdering: 800

Bud: 450 SEK

Slutar om 7 timmar 8 minuter

IGGE KARLSSON, färglitografi, signerad och daterad 89

Värdering: 500

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 10 minuter

STEELCASE, arbetsstol, "QiVi", 2018

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 12 minuter

FIGURER, 1 par, orientaliska, sannolikt 1900-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 14 minuter

MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 360 x 70 cm

Värdering: 2 500

Bud: 850 SEK

Slutar om 7 timmar 16 minuter

SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 18 minuter

KULLJUSSTAKAR, 1 par, trä, större modell, Eric Dalmas, Dala Industrier, 1900-/2000-tal

Värdering: 300

Bud: 250 SEK

Slutar om 7 timmar 20 minuter

MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 291 x 80 cm

Värdering: 2 000

Bud: 500 SEK

Slutar om 7 timmar 22 minuter

KORG/VÄSKA,, Japan, 1900-talets andra hälft

Värdering: 1 000

Bud: 400 SEK

Slutar om 7 timmar 24 minuter

Värdering: 1 500

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 26 minuter

TAKLAMPOR, 1 par, lackerad metall och mässing, 1900-talets mitt

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 28 minuter

MILAN VOBRUBA, 3 st, vaser och skål, glas, Gusum, 1900-talets slut

Värdering: 300

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 30 minuter

BIRGITTE FRIGAST, 2 st tomtenissar, porslin/textil, Danmark

Värdering: 1 000

Bud: 350 SEK

Slutar om 7 timmar 32 minuter

LJUSLYKTOR, 3 st, glas, Orrefors, etikettmärkta

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 7 timmar 34 minuter

SIDOBORD, 1 par, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 36 minuter

SITTPUFF, Profim, samtida

Värdering: 300

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 38 minuter

ERIK REIMHULT (1915–1999), skulptur, snidat trä, signerad och otydligt daterad

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 40 minuter

MINIATYRMÅLNING, 1800-tal, i bronsram

Värdering: 1 500

Bud: 800 SEK

Slutar om 7 timmar 42 minuter

BARPALL, Blå Station, 2000-tal

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 44 minuter

EVALD HEDENSTRÖM (1909-1996), olja på duk, signerad

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 46 minuter

HÄNGE MED KEDJA, silver, med lila och vita stenar, 1900-/2000-tal

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Slutar om 7 timmar 48 minuter

FIGURINER, 3 st, porslin, Goebel, 1900-tal

Värdering: 800

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 50 minuter

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 52 minuter

SKÅL OCH COASTERS, 11 del, glas, Iittala, 1900-talets mitt

Värdering: 300

Bud: 250 SEK

Slutar om 7 timmar 54 minuter

FIGURINER, 2 st, porslin, MJ Hummel, Goebel, 1900-tales andra hälft

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 56 minuter

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965

Värdering: 5 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 7 timmar 58 minuter

HANS-AGNE JAKOBSSON, fönsterlampor, 1 par, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt

Värdering: 1 500

Bud: 800 SEK

Slutar om 8 timmar

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal

Värdering: 4 000

Bud: 750 SEK

Slutar om 8 timmar 2 minuter

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 4 minuter

BERNHARD HANDELL, färglitografi, signerad och numrerad

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 6 minuter

BANKETTER, 1 par, empirstil, 1800-/1900-tal

Värdering: 2 500

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 8 timmar 8 minuter

TAKLAMPA, större modell, möjligen Meridiani, Italien, samtida

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 10 minuter

FÄLLBORD, 1800-tal

Värdering: 1 000

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 12 minuter

BROSCH, 18k guld, vikt ca 7,9 g

Värdering: 5 000

Bud: 3 800 SEK

Slutar om 8 timmar 14 minuter

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, silverlås, 1900-talets andra hälft

Värdering: 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 8 timmar 16 minuter

FAT, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 18 minuter

DRÄKT, dam, Escada, 1980-/90-tal, strlk ca 38

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 20 minuter

ELLJUSSTAKE, luciatåg, trä, design Sten Bengtsson, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 300 SEK

Slutar om 8 timmar 22 minuter

RIKARD LINDSTRÖM (1882-1943), olja på duk, 1900-tal, signerad

Värdering: 2 000

Bud: 2 400 SEK

Slutar om 8 timmar 24 minuter

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt

Värdering: 3 000

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 8 timmar 26 minuter

ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på pannå, signerad och daterad 1954

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 8 timmar 28 minuter

LOUIS VUITTON, axelband, läder

Värdering: 500

Bud: 350 SEK

Slutar om 8 timmar 30 minuter

ROLEX, Oyster Precision, armbandsur, 1974

Värdering: 25 000

Bud: 15 000 SEK

Slutar om 8 timmar 32 minuter

KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal

Värdering: 4 000

Bud: 1 200 SEK

Slutar om 8 timmar 34 minuter