Objektlistning för auktion
Hallands Auktionsverk AB
24 Nov
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
2 delar leksaker, plåt, järnvägsstation Märklin respektive garage Falck, l 40 respektive 44 cm, slitage
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Tvättservis, 6 delar, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900; tvättfat, handkanna, nattkärls samt skålar och vas, dekor av gripar mm, tvättfat dia 39 cm, proveniens Lennart Hanssons Rörstrandsamling
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 300 SEK
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skulptur/vas, vitopak glasmassa, signerad och etikettmärkt, h 43 cm
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 400 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Bölling, Hans för Brdr Krüger, serveringsvagn, teak och laminat, "Krüger 50", h 55 cm, brickor fastskruvade
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 900 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, gossporträtt, i förgylld ram i gustaviansk stil, total h 61 cm, smärre defekter
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 4 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 6 500 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Bägare, 1 par, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 7 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 600 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 1 100 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Okänd designer för Ballina, Holland, barstolar, 1 par, rostfritt stål med brun läderklädsel, modell 85EL
Värdering: 2 200 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Olson, Erik, färtgräsnitt, Julbudskap, signerad , daterad 1962 och numrerad 39/300, 50 x 35 cm, detta är Olsons enda träsnitt
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Ortvad, Erik, litografi, komposition med klocka, signerad, daterad -77 och numrerad EA 43/50, synlig pappersstorlek 36 x 59 cm
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK