Objektlistning för auktion

Hallands Auktionsverk AB

24 Nov

Novemberauktion

Auktion 24/11 klockan 16

Visning:

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Okänd designer, golvlampa, metall och porslin, total h 160 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

2 delar leksaker, plåt, järnvägsstation Märklin respektive garage Falck, l 40 respektive 44 cm, slitage

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Parti modellbilar; Tekno, Corgi, Husky mm

Värdering: 600

Bud: 500 SEK

Kaffe- samt thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, h 15 - 20 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Tvättservis, 6 delar, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900; tvättfat, handkanna, nattkärls samt skålar och vas, dekor av gripar mm, tvättfat dia 39 cm, proveniens Lennart Hanssons Rörstrandsamling

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Parti leksaker, plysch mm, bland annat hund möjligen Steiff samt Holiday Fair, Hedaya 1964

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Parti modern design; Rörstrand, Uppsala Ekeby, Design House Stockholm mm

Värdering: 400

Bud: 300 SEK

5 delar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde; 2 skålar på fot, sockerskål med lock mm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Stubelius, Arne, kolteckning, ritande barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 19 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skulptur/vas, vitopak glasmassa, signerad och etikettmärkt, h 43 cm

Värdering: 500

Bud: 400 SEK

Parti leksaker mm, bland annat Fred Flintas bil och Viewmaster

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Parti smycken och bijouterier

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Andersson, Mats för Johansfors, vas samt skål, "Zebra gold", bemålat glas, h 19 - 29 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Krantz, Helen för Orrefors, vaser, 2 st, dekor i vitt respektive svart underfång, h 36 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Aarnio, Eero för Alessi, vattenkanna, vit plast, "Diva", h 31 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skulpturer, 2 st, smält koppar, l cirka 10 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Fåtölj med fotpall, Ekornes Stressless, bonat trä med beige läderklädsel

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Salutkanon, brons på trälavett, Milennium 2000, l 37 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Fotografier, 4 st, inramade, Hindenburg, yttermått 42 x 52 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, flodlandskap, signerad Compton, 31 x 40 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Bölling, Hans för Brdr Krüger, serveringsvagn, teak och laminat, "Krüger 50", h 55 cm, brickor fastskruvade

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Norrman, Knut, olja, klosterinteriör, signerad, 48 x 60 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Jillnesjö, Rune, olja, flicka med mugg, signerad, 59 x 51 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Parti silver, bägare, ströskedar mm, total vikt 210 gram, skador och lagningar

Värdering: 900

Bud: 0 SEK

Port, bemålat trä, 1800-tal, enligt uppgift från riven fastighet i Malmö, 268 x 96 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Parti skrotsilver, total vikt cirka 480 gram

Värdering: 1 900

Bud: 0 SEK

Matta, old Pou Tou, Kina, 360 x 280 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Kampmann, Jack, olja, stadsbild, signerad, 115 x 140 cm, oramad, skador

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Matta, old Kirman (?), 260 x 180 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Matta, old Turkmen (?), 130 x 80 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Matta, old Pakistan zaff, 185 x 60 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Bemålat fotografi, 1900-talets början, flicka i folkdräkt, i gråmålad ram, total h 51 cm

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, gossporträtt, i förgylld ram i gustaviansk stil, total h 61 cm, smärre defekter

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Matta, old Pakistan galleri, 310 x 90 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Matta, antik Teke turkmen, 290 x 205 cm

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Ångström, Anna Johanna, matta, rölakan, dekor i blått, signerad, 200 x 135 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Matta, semiantik/antik Kashgai (?), 280 x 110 cm, visst slitage

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Malmström, Hedvig, olja, knoppande träd, signerad, 92 x 73 cm

Värdering: 500

Bud: 0 SEK

Luta, längd 96 cm, skador

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Luta, 1900-talets 1 hälft, längd 118 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Malmström, Hedvig, olja, stående akt, signerad, 135 x 85 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Parti smycken och bijouterier

Värdering: 400

Bud: 300 SEK

Dyrlund, Sven, vinkelskrivbord, palisander, underrede med hurts och lådor, 200 x 180 cm

Värdering: 4 200

Bud: 0 SEK

Aftonväska, reliefpräglat läder, Emporio Armani, l 28 cm

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Urna, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 35 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg

Värdering: 6 500

Bud: 0 SEK

Bägare, 1 par, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 7 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Rullbord, bonad björk med glasskiva, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Koffert, rotting med mässingsbeslag, Kina, 1900-talets 1 hälft, längd 91 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Koffert, sekelskiftet 1900, längd 113 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Koffert, sekelskiftet 1900, längd 61 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Arkivskåp, fur, 1900-talets mitt, bredd 95 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Värdering: 600

Bud: 0 SEK

Saxofon, mässing, CG Connecticut, i låda märkt Choice of the Artists

Värdering: 1 100

Bud: 0 SEK

Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -63, 80 x 122 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Huberger, Tugomir, tryck på duk, stilleben, signerad i trycket, 32 x 99 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Okänd designer för Ballina, Holland, barstolar, 1 par, rostfritt stål med brun läderklädsel, modell 85EL

Värdering: 2 200

Bud: 0 SEK

Olson, Erik, färtgräsnitt, Julbudskap, signerad , daterad 1962 och numrerad 39/300, 50 x 35 cm, detta är Olsons enda träsnitt

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Ortvad, Erik, litografi, komposition med klocka, signerad, daterad -77 och numrerad EA 43/50, synlig pappersstorlek 36 x 59 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Magnus, Carl, litografi, komposition, signerad, daterad -79 och numrerad 47/350, synlig pappersstorlek 38 x 30 cm

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Olson, Axel, litografi, komposition med mussla, signerad och numrerad 16/260, synlig pappersstorlek 39 x 56 cm

Värdering: 600

Bud: 0 SEK