Objektlistning för auktion

26 Nov

Höstens utvalda

FRANCOIS MORELLET (1926-2016), färgserigrafi, signerad och numrerad 71/300

Värdering: 2 000

Bud: 550 SEK

Slutar om 15 timmar 45 minuter

FRANCOIS MORELLET (1926-2016), färgserigrafi, signerat och numrerat 71/350

Värdering: 2 000

Bud: 250 SEK

Slutar om 15 timmar 47 minuter

KANDELABER, mässing och trä, Skultuna bruk, No 22, 1800-/1900-tal

Värdering: 4 000

Bud: 3 200 SEK

Slutar om 15 timmar 49 minuter

ORIENTMATTA, Bakhtiari, semiantik, ca 140 x 209 cm

Värdering: 4 000

Bud: 3 200 SEK

Slutar om 15 timmar 51 minuter

ANDERS ZORN (1860‑1920), etsning, signerad Zorn i blyerts, i trycket daterad 1896

Värdering: 4 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 15 timmar 53 minuter

LISA LARSON, figur, stengods, "Bulldog Maxi", ur serien "Kennel"se formgiven 1972, Gustavsberg

Värdering: 7 000

Bud: 4 800 SEK

Slutar om 15 timmar 55 minuter

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983), etsning och färgakvatint, signerad och numrerad X/L

Värdering: 14 000

Bud: 13 000 SEK

Slutar om 15 timmar 57 minuter

HERMÈS, scarf, siden, "L'Instruction du Roy en l'exercice de Monter à Cheval", design Henri d'Origny, 1993

Värdering: 2 500

Bud: 1 300 SEK

Slutar om 15 timmar 59 minuter

STOLAR, 4 st, sengustavianska, tidigt 1800-tal

Värdering: 4 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 16 timmar 1 minut

ANDERS ZORN (1860‑1920), etsning, signerad och daterad i plåten Zorn 1907

Värdering: 3 000

Bud: 1 800 SEK

Slutar om 16 timmar 3 minuter

BORDSLAMPA, silverpläterad mässing, "Woodville", Vaughan, samtida

Värdering: 4 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 16 timmar 5 minuter

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1800-tal, osignerad

Värdering: 4 000

Bud: 2 400 SEK

Slutar om 16 timmar 7 minuter

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, modellen formgiven år 1956

Värdering: 10 000

Bud: 8 200 SEK

Slutar om 16 timmar 9 minuter

GALJONSFIGUR, trä, 1800-/1900-tal

Värdering: 4 000

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 16 timmar 11 minuter

SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800

Värdering: 3 000

Bud: 5 200 SEK

Slutar om 16 timmar 13 minuter

OLOF WALFRID NILSSON (1868-1956), olja på pannå, signerad och daterad 1949

Värdering: 3 000

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 16 timmar 15 minuter

ORIENTMATTA, Bakhtiari Khersak, sannolikt 1930-/40-tal, ca 135 x 187 cm

Värdering: 6 000

Bud: 2 000 SEK

Slutar om 16 timmar 17 minuter

UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, Vittsjö, 1960-tal

Värdering: 2 000

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 16 timmar 19 minuter

MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948), olja på duk, signerad och daterad 47

Värdering: 20 000

Bud: 11 000 SEK

Slutar om 16 timmar 21 minuter

BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX

Värdering: 12 000

Bud: 10 500 SEK

Slutar om 16 timmar 23 minuter

FIGUR, lergods, Kina, Ming

Värdering: 1 500

Bud: 900 SEK

Slutar om 16 timmar 25 minuter

FIGUR, lergods, Kina, Ming

Värdering: 1 500

Bud: 900 SEK

Slutar om 16 timmar 27 minuter

ARMBAND, 18k guld, fantasilänk, vikt ca 6,1 g

Värdering: 3 000

Bud: 3 600 SEK

Slutar om 16 timmar 29 minuter

HANS JOHANSSON, soffbord / sidobord, "Tema", Karl Andersson & Söner

Värdering: 1 500

Bud: 850 SEK

Slutar om 16 timmar 31 minuter

ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 1.65 ct, kvalitet ca G-H/Si2, svenska stämplar 1988

Värdering: 60 000

Bud: 62 000 SEK

Slutar om 16 timmar 33 minuter

SIXTEN FAGER (1920-2010), olja på duk, signerad

Värdering: 3 000

Bud: 1 800 SEK

Slutar om 16 timmar 35 minuter

BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal

Värdering: 20 000

Bud: 14 000 SEK

Slutar om 16 timmar 37 minuter

SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal

Värdering: 3 000

Bud: 650 SEK

Slutar om 16 timmar 39 minuter

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), färglitografi, signerad

Värdering: 2 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 16 timmar 41 minuter

BADKARSSOFFA, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft

Värdering: 3 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 16 timmar 43 minuter

FÅTÖLJER, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft

Värdering: 4 000

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 16 timmar 45 minuter

SALONGSBORD, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft

Värdering: 3 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 16 timmar 47 minuter

STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad

Värdering: 2 500

Bud: 4 200 SEK

Slutar om 16 timmar 49 minuter

JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,

Värdering: 3 000

Bud: 5 400 SEK

Slutar om 16 timmar 51 minuter

PATRICIA URQUIOLA, 1 par stolar, "Nub", Andreu World, samtida

Värdering: 3 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 16 timmar 53 minuter

JOSEF FRANK, gardin, "Marble", sammet och linne, Firma Svenskt Tenn, ca 230 x 200 cm

Värdering: 2 000

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 16 timmar 55 minuter

KANDELABRAR, 1 par, mässing, Grillby Metallfabrik, No 23, tidigt 1900-tal

Värdering: 2 000

Bud: 1 900 SEK

Slutar om 16 timmar 57 minuter

SKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, tvådelat, original blomstermålning

Värdering: 15 000

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 16 timmar 59 minuter

VAS, silver, Stockholm 1954, vikt ca 365 g

Värdering: 2 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 17 timmar 1 minut

BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal

Värdering: 6 000

Bud: 4 400 SEK

Slutar om 17 timmar 3 minuter

TOBAKSBURK, snidat trä, 1800-tal

Värdering: 1 500

Bud: 800 SEK

Slutar om 17 timmar 5 minuter

HÄNGSKÅP, allmoge, tillskrivet rosmålaren Jöns Månsson, Forsa, Hälsingland, daterat 1795

Värdering: 45 000

Bud: 60 000 SEK

Slutar om 17 timmar 7 minuter

ALFRED THÖRNE (1850-1916), olja på duk, signerad och daterad 1884

Värdering: 5 000

Bud: 4 600 SEK

Slutar om 17 timmar 9 minuter

ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Musselmalet", bla modell 1035 samt 1037

Värdering: 2 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 17 timmar 11 minuter

ROYAL COPENHAGEN, 12 assietter, porslin, "Musselmalet", modell 1087

Värdering: 3 000

Bud: 1 700 SEK

Slutar om 17 timmar 13 minuter

ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna porslin, "Musselmalet", modell 1030, 1031 samt 1112

Värdering: 2 000

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 17 timmar 15 minuter

ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, "Musselmalet", helblond, modell 1061

Värdering: 4 000

Bud: 3 200 SEK

Slutar om 17 timmar 17 minuter

ROYAL COPENHAGEN, fat på fot, porslin, "Musselmalet", modell 1020

Värdering: 2 000

Bud: 1 400 SEK

Slutar om 17 timmar 19 minuter

ROYAL COPENHAGEN, skålfat, porslin, "Musselmalet", modell 1173

Värdering: 1 500

Bud: 750 SEK

Slutar om 17 timmar 21 minuter

GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults

Värdering: 3 000

Bud: 1 800 SEK

Slutar om 17 timmar 23 minuter

Värdering: 3 000

Bud: 1 800 SEK

Slutar om 17 timmar 25 minuter

HERMÈS, scarf, siden, "Armets en Panache", design Annie Faivre, 1995

Värdering: 2 500

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 17 timmar 27 minuter

ISAO HOSOE, soffbord, glas, "Mies", Tonelli, sent 1900-tal

Värdering: 3 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 17 timmar 29 minuter

PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, "Variabel", Skultuna

Värdering: 3 000

Bud: 2 400 SEK

Slutar om 17 timmar 31 minuter

KARIN MOBRING, 1 par fåtöljer, "Amiral", Ikea, 1900-talets andra hälft

Värdering: 12 000

Bud: 8 400 SEK

Slutar om 17 timmar 33 minuter

ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, taklampa, "Viscontea", Flos, samtida

Värdering: 8 000

Bud: 7 400 SEK

Slutar om 17 timmar 35 minuter

EVA SCHILDT, trädgårdssoffa, "Gardener´s sofa", för Design House

Värdering: 2 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 17 timmar 37 minuter

JENNY NYSTRÖM (1854-1946), olja på duk, signerad och daterad Klubben 1910

Värdering: 12 000

Bud: 14 500 SEK

Slutar om 17 timmar 39 minuter

LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, sannolikt 1800-talets första hälft

Värdering: 4 000

Bud: 3 400 SEK

Slutar om 17 timmar 41 minuter

CHOPARD, damarmbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 32 g

Värdering: 3 000

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 17 timmar 43 minuter