Produkter

Sökning:
Samtliga kategorier
685st objekt

KARL AXEL PEHRSON (1921‑2005), akryl på duk, signerad

Värdering: 30 000

Bud: 26 000 SEK

CARL MALMSTEN, 4 st stolar "Lilla Åland", Stolab 2024

Värdering: 5 000

Bud: 4 800 SEK

HERMÈS, scarf, siden, "Le Temps des Marionettes", design Annie Faivre, 1996

Värdering: 2 500

Bud: 1 400 SEK

NISSEN & GEHL, sideboard, "AK 2730", Naver Collection, Danmark, nutida

Värdering: 20 000

Bud: 18 000 SEK

GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965), olja på pannå. signerad och daterad 53

Värdering: 20 000

Bud: 13 000 SEK

POUL CADOVIUS, 6 st stolar, "Pia Chair", dk3, Danmark, 2000-tal

Värdering: 30 000

Bud: 28 000 SEK

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983), etsning och färgakvatint, signerad och numrerad XXV/L

Värdering: 20 000

Bud: 9 000 SEK

LONGINES, armbandsur, 18k guld, Flagship automatic, tot vikt ca 40 g

Värdering: 6 000

Bud: 8 400 SEK

ALF SVENSSON, 1 par, bordslampor, Bergboms, 1950-/60-tal

Värdering: 4 000

Bud: 1 200 SEK

BORDSLAMPA, mässing och trä, swedish modern, 1940-tal

Värdering: 3 000

Bud: 2 800 SEK

ARTISAN, 5 del, matgrupp, design Regular Company, år 2022

Värdering: 35 000

Bud: 17 000 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Bulldog Maxi", ur serien "Kennel"se formgiven 1972, Gustavsberg

Värdering: 7 000

Bud: 4 600 SEK

Slutar om 3 dagar

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983), etsning och färgakvatint, signerad och numrerad X/L

Värdering: 14 000

Bud: 10 000 SEK

Slutar om 3 dagar

EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, modellen formgiven år 1956

Värdering: 10 000

Bud: 8 200 SEK

Slutar om 3 dagar

MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948), olja på duk, signerad och daterad 47

Värdering: 20 000

Bud: 11 000 SEK

Slutar om 3 dagar

BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX

Värdering: 12 000

Bud: 10 500 SEK

Slutar om 3 dagar

BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal

Värdering: 20 000

Bud: 12 000 SEK

Slutar om 3 dagar

STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad

Värdering: 2 500

Bud: 4 200 SEK

Slutar om 3 dagar

JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,

Värdering: 3 000

Bud: 3 600 SEK

Slutar om 3 dagar

SKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, tvådelat, original blomstermålning

Värdering: 15 000

Bud: 5 000 SEK

Slutar om 3 dagar

HÄNGSKÅP, allmoge, tillskrivet rosmålaren Jöns Månsson, Forsa, Hälsingland, daterat 1795

Värdering: 45 000

Bud: 60 000 SEK

Slutar om 3 dagar

ROYAL COPENHAGEN, servisporslin, "Musselmalet", bla modell 1035 samt 1037

Värdering: 2 000

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 3 dagar

ROYAL COPENHAGEN, 12 assietter, porslin, "Musselmalet", modell 1087

Värdering: 3 000

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 3 dagar

ROYAL COPENHAGEN, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna porslin, "Musselmalet", modell 1030, 1031 samt 1112

Värdering: 2 000

Bud: 2 400 SEK

Slutar om 3 dagar

ROYAL COPENHAGEN, skål, porslin, "Musselmalet", helblond, modell 1061

Värdering: 4 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 3 dagar

ISAO HOSOE, soffbord, glas, "Mies", Tonelli, sent 1900-tal

Värdering: 3 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 3 dagar

KARIN MOBRING, 1 par fåtöljer, "Amiral", Ikea, 1900-talets andra hälft

Värdering: 12 000

Bud: 8 000 SEK

Slutar om 3 dagar

JENNY NYSTRÖM (1854-1946), olja på duk, signerad och daterad Klubben 1910

Värdering: 12 000

Bud: 10 000 SEK

Slutar om 3 dagar

CARTIER, damarmbandsur, förgyllt silver, Tank, Must de Cartier

Värdering: 5 000

Bud: 4 000 SEK

Slutar om 3 dagar

KAKELUGN, fajans, Stockholm, ca 1790

Värdering: 50 000

Bud: 10 000 SEK

Slutar om 3 dagar

TORBJÖRN AFDAL, 1 par fåtöljer, "Hunter", 1960-/70-tal, Bruksbo, Norge

Värdering: 4 000

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 4 dagar

BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad

Värdering: 2 000

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 4 dagar

ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen

Värdering: 6 000

Bud: 5 800 SEK

Slutar om 4 dagar

JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2326, Firma Svenskt Tenn

Värdering: 4 000

Bud: 4 000 SEK

Slutar om 4 dagar

OLOF HERMELIN (1827-1913), olja på duk, signerad

Värdering: 3 000

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 4 dagar

TAKLAMPA, metall och glas, sk Saturnuslampa, 1930-tal

Värdering: 3 000

Bud: 1 700 SEK

Slutar om 4 dagar

GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, signerad

Värdering: 1 000

Bud: 750 SEK

Slutar om 4 dagar

TAG HEUER, armbandsur, "Skipper", chronograph, automatisk, 2024

Värdering: 45 000

Bud: 15 000 SEK

Slutar om 4 dagar

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, fåtölj, "Slow chair", Vitra, 2000-tal

Värdering: 6 000

Bud: 3 600 SEK

Slutar om 4 dagar

STIG LINDBERG, vas, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio, signerad

Värdering: 3 000

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 4 dagar

LARS LERIN (född 1954), olja på duk, monogramsignerad och daterad 80

Värdering: 10 000

Bud: 15 500 SEK

Slutar om 4 dagar

LARS LERIN (född 1954), vykort med linoleumsnitt, otydlig poststämpel 1994

Värdering: 3 000

Bud: 800 SEK

Slutar om 4 dagar

LARS LERIN (född 1954), akvarell, signerad och daterad 86

Värdering: 10 000

Bud: 8 000 SEK

Slutar om 4 dagar

LARS LERIN (född 1954), akvarell, signerad och daterad 1987

Värdering: 15 000

Bud: 15 000 SEK

Slutar om 4 dagar

LARS LERIN (född 1954), vykort med träsnitt, 1980

Värdering: 3 000

Bud: 900 SEK

Slutar om 4 dagar

ULF LUNDELL (född 1949), olja på duk, monogramsignerad och daterad 99

Värdering: 8 000

Bud: 2 800 SEK

Slutar om 4 dagar

GÖRAN STRAND, skrivbord, teak, Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, 1950-/60-tal

Värdering: 4 000

Bud: 4 000 SEK

Slutar om 4 dagar

ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, bordslampa, "Gatto Piccolo", Flos, Italien, samtida

Värdering: 2 000

Bud: 1 600 SEK

Slutar om 4 dagar

LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på pannå, signerad och daterad 44

Värdering: 8 000

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 4 dagar

DAMARMBANDSUR, 18k vitguld, Tissot, tot vikt ca 26,9 g

Värdering: 12 000

Bud: 12 500 SEK

Slutar om 4 dagar

TORD BJÖRKLUND, 1 par fåtöljer, "Klinte", IKEA, 1970-tal

Värdering: 5 000

Bud: 3 800 SEK

Slutar om 4 dagar

ULF TIKKANEN (Finland, 1920-1969), skulptur, brons, monogramsignerad

Värdering: 4 000

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 4 dagar

OLLE BAERTLING (1911-1981), färgserigrafi, signerad och numrerad 65/300, daterad 1956-68

Värdering: 5 000

Bud: 7 200 SEK

Slutar om 4 dagar

HERMÈS, scarf, siden, "Springs", design Philippe Ledoux år 1974

Värdering: 2 500

Bud: 1 500 SEK

Slutar om 4 dagar

BEVERLOO CORNEILLE (Nederländerna, 1922-2010), färgserigrafi på duk, signerad och daterad 2000, numrerad 11/120

Värdering: 3 000

Bud: 950 SEK

Slutar om 4 dagar

BREITLING, armbandsur, herr, chronomat, automatisk, stål, 1990-/2000-tal

Värdering: 20 000

Bud: 15 000 SEK

Slutar om 4 dagar

LISA LARSON, figur, stengods, "Charlotta", ur serien ABC-flickorna, Gustavsberg

Värdering: 2 000

Bud: 2 600 SEK

Slutar om 13 timmar 15 minuter

SAMI KALLIO, 4 st, stolar, "Y5", Hans K, svartbetsade

Värdering: 4 000

Bud: 1 000 SEK

Slutar om 13 timmar 17 minuter

AMI KATZ, vas/ljuslykta, glas och mässing, "Fanny", Klong, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 13 timmar 19 minuter

LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg

Värdering: 1 500

Bud: 850 SEK

Slutar om 13 timmar 21 minuter