Objektlistning för auktion

Sikö Auktioner

Webbauktion

 

Björn Hallström, olja på duk, Malta 1975, 45 X 38 cm

Värdering: 1 500

Bud: 175 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 54 minuter

 

Uppläggningsfat, krus mm bla Arabia, L=37 & mindre

Värdering: 300

Bud: 75 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 54 minuter

 

Glasservisdelar "Pippi" Kosta, H=17 & mindre

Värdering: 400

Bud: 350 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 55 minuter

 

Matservis "Arctica" Arabia, Finland

Värdering: 600

Bud: 350 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 56 minuter

 

Tegods mm, bla Rörstrand

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 56 minuter

 

Ytterfoder mm, bla Hackefors, D=28 & mindre

Värdering: 300

Bud: 75 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 57 minuter

 

Matservis, 1900-talets andra hälft, omärkt

Värdering: 400

Bud: 500 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 58 minuter

 

Oidentifierad konstnär olja på duk 48 X 73

Värdering: 300

Bud: 75 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 58 minuter

 

Orientalisk trätavla orientalisk 56 X 39

Värdering: 300

Bud: 100 SEK

Skåne

Slutar om 13 timmar 59 minuter

 

Kaffeservis "Blå Blomst" Royal Copenhagen, Danmark, porslin

Värdering: 800

Bud: 600 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar

 

Oidentifierad konstnär relieftavla 35 X 65

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar

 

Weik Lindqvist relieftavla 36 X 36

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 1 minut

 

Max Walter Svanberg, tryck, signerad i trycket, 64 X 56 cm

Värdering: 400

Bud: 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 2 minuter

 

Golvlampor ett par, rotting & papper H=152 & mindre

Värdering: 600

Bud: 400 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 2 minuter

 

Golvlampa mässing ABEA, H=160

Värdering: 400

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 3 minuter

 

Gallerimatta, handknuten, Iran, 205 X 80 cm

Värdering: 500

Bud: 850 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 4 minuter

 

Golvlampa trä, H=186

Värdering: 400

Bud: 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 4 minuter

 

Olle Nilsson olja på duk 23 X 32

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 5 minuter

 

Stolar 4 st, troligtvis Henning Kjaernulf, Danmark, 1900-talets andra hälft, ek, fast stoppad klädsel

Värdering: 800

Bud: 75 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 6 minuter

 

Bord på hjul, H=60

Värdering: 400

Bud: 125 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 6 minuter

 

Bordslampa mosaik + skärm, tot H = 47

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 7 minuter

 

Fåtölj + 2 fotpallar, 2000-tal, skinn

Värdering: 800

Bud: 125 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 8 minuter

 

Lampskärm D=35

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 8 minuter

 

Nils Erik Johansson litobrafi 5/10 28 X 22

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 9 minuter

 

Barbiekläder, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 75 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 10 minuter

 

Lampskärmar & bordslampor D=39 & mindre, bla obegagnade

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 10 minuter

 

Lampskärmar H=19,5 & mindre

Värdering: 300

Bud: 350 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 11 minuter

 

Barbiekläder, 1900-talets andra hälft

Värdering: 400

Bud: 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 12 minuter

 

Servisdelar Gustavsberg Stig Lindberg "Consul"

Värdering: 500

Bud: 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 12 minuter

 

Zsuzsanna Lendemar 2 st keramikmålningar 27 X 36 och mindre

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 13 minuter

 

Fåtöljer ett par böjträ, med skinndynor, 1900-talets andra hälft

Värdering: 2 000

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 14 minuter

 

Matservisdelar Gustavsberg & England

Värdering: 400

Bud: 125 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 14 minuter

 

Telefonhylla, lampskärmar mm B=34 & mindre

Värdering: 300

Bud: 75 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 15 minuter

 

Skivspelare, DUX

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 16 minuter

 

Flaskställ + kuddar L=50 & mindre

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 16 minuter

 

Vaser & bordslampa, bla kobolt, tot H=40 & mindre

Värdering: 300

Bud: 175 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 17 minuter

 

Taklampor 2 st + bordslampa, bland annat Ikea, höjd 62 cm och lägre

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 18 minuter

 

Resväska Cavalet H=51

Värdering: 300

Bud: 175 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 18 minuter

 

Hänge DS Danmark H=6 + klocka Tissot och manschettknappar

Värdering: 300

Bud: 175 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 19 minuter

 

Taklampor 2 st, Lune, 1900-talets andra hälft, diameter 18 cm

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 20 minuter

 

Benjamin Chee Chee och William T Zivic signerade tryck 15 X 22 och mindre

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 20 minuter

 

Kikare Swarovski Optik

Värdering: 4 000

Bud: 4 300 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 21 minuter

 

Taklampa, mässing, D=43

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 22 minuter

 

Systemkamera Leica V-Lux 1

Värdering: 1 000

Bud: 2 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 22 minuter

 

Sven Svensson olja på duk 27 X 39

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 23 minuter

 

Arne Lindqvist, litografier 3 st, 16 X 12 c,

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 24 minuter

 

Leif Ahnlund, litografi 944/1500, 33x50

Värdering: 300

Bud: 300 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 24 minuter

 

Sven Svensson olja på duk 31 X 43

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 25 minuter

 

Matbord "Carma" Akaba, 2000-tal 200 X 80 X 75 cm

Värdering: 2 000

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 26 minuter

 

Axel Olsson akvarell 28 X 43

Värdering: 300

Bud: 50 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 26 minuter

 

3-fas kablar 2st, läng 25m & 8,5m

Värdering: 400

Bud: 300 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 27 minuter

 

Marc Chagall, litografier 3 st, osignerade, utgivna av Mourlot, 1960-tal, 35 X 25,5 cm

Värdering: 1 500

Bud: 450 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 28 minuter

 

Skruvdragare AEG

Värdering: 300

Bud: 400 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 28 minuter

 

Bordskanon, tot L = 29

Värdering: 300

Bud: 550 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 29 minuter

 

Racercykel, Principia Evolve, 16-växlar, 26"

Värdering: 3 000

Bud: 1 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 30 minuter

 

Damejeanner 2 st H=65

Värdering: 400

Bud: 350 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 31 minuter

 

Skåp, Gustaviansk-stil. 1900-talets slut, 175 X 115 X 44 cm, en nyckel

Värdering: 600

Bud: 450 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 32 minuter

 

Maria Ronnehed, blandteknik, 78x56

Värdering: 3 000

Bud: 1 800 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 32 minuter

 

Fåtölj Carl Malmsten Gustav Adolf

Värdering: 2 000

Bud: 400 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 33 minuter

 

Karmstol och bord, rotting, bordets diameter 75 cm

Värdering: 500

Bud: 100 SEK

Skåne

Slutar om 14 timmar 34 minuter